Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 grudnia. Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara
18/07/2018 - 15:50

Zrzucają wodę ze zbiornika w Niedzicy. Z koryta Dunajca wyjeżdżają maszyny

Dzisiaj, przed południem kołowe dźwigi i inne specjalistyczne maszyny pracowały jeszcze na placu budowy mostu heleńskiego na platformach w korycie Dunajca. Teraz jednak, po kilku godzinach, wykonawca inwestycji zdecydował o usunięciu stamtąd pracującego sprzętu. Dlaczego? W związku z intensywnymi opadami deszczu, zbiornik Czorsztyn-Niedzica późnym popołudniem zacznie duży zrzut wody. Tym samym poziom Dunajca w Nowym Sączu z pewnością się podniesie.

Obecnie w zbiorniku Czorsztyn-Niedzica jest 163 mln metrów sześc.  Rezerwa powodziowa wynosi 68 mln metrów sześc. wody. W związku z intensywnymi opadami, aby zapewnić odpowiednią rezerwę powodziową, ze zbiornika Czorsztyn-Niedzica będą zrzucane większe ilości wody.

Jak dowiedzieliśmy się w Zespole Elektrowni Wodnych Niedzica obecnie do zbiornika dopływa ze zlewni Dunajca 200 m. sześc. wody na sekundę, a odpływa z niego około 50 m. sześc. na sekundę. Dunajec płynący przez Nowy Sącz z pewnością się podniesie, bo późnym popołudniem z zapory w Czorsztynie – Niedzicy jest planowany większy zrzut wody.

Zadzwoniliśmy do Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica i tam potwierdzono nam, że faktycznie taki większy zrzut wody jest planowany dzisiaj po południu.

- Będziemy zwiększać dzisiaj, od godz. 17 odpływ wody do 160 m. sześc. na sekundę – mówi Piotr Szejdewik, operator nastawni. – Będzie się to działo stopniowo.  Dunajec przepływający m.in. przez Nowym Sącz może nieść więcej wody dzisiaj w nocy. Jutro (czwartek), od godz. 9 zrzut wody ze zbiornika będzie już znacznie mniejszy. Planujemy zejść ze 160 do 75 m. sześć. wody na sekundę

- To zaważyło na tym, że wykonawca budujący nowy most heleński zdecydował się profilaktycznie wycofać maszyny, pracujące w korycie Dunajca – mówi Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu. – Wyjadą one z koryta rzeki.

[email protected], fot. IM.

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Karol Okrasa, znany z telewizora, sympatyczny mistrz kuchni, gościł w poniedziałek w Nowym Sączu:


Dziękujemy za przesłanie błędu