Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
20/06/2018 - 18:15

Znachor z Nowego Sącza odsiedzi resztę wyroku. Tak zdecydował Sąd Okręgowy

Na nic zdały się apelacje. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu w sprawie Marka H., znachora z Nowego Sącza, podtrzymał dziś wyrok Sądu Rejonowego z lutego 2017 roku. Znachor musi odsiedzieć resztę 3,5-rocznej kary za głodową śmierć małej Madzi z Brzeznej.

Marek H., zwany "znachorem z Nowego Sącza"20 czerwca Sąd Okręgowy w Nowym Sączu zdecydował o utrzymaniu wyroku pozbawienia wolności wobec Marka H. "znachora z Nowego Sącza". Przed sąd trafił z powodu śmierci malutkiej Madzi z Brzeznej, która zmarła w kwietniu 2014 roku. Przyczyną zgonu było wygłodzenie, dziewczynka w chwili śmierci ważyła jedynie 3,6 kilograma.

Przeczytaj: To szczepionkowy terror wepchnął rodziców w ramiona znachora z Nowego Sącza?

Marek H. został oskarżony o sprawstwo kierownicze, które doprowadziło do nieumyślnego spowodowania przez rodziców Madzi: Joannę i Michała P. śmieci ich półrocznej córki. Potem okazało się, że znachor bez uprawnień świadczył też wielu różnym osobom usługi medyczne, za co dostał przynajmniej 60 tys. zł.

Choć od śmierci półrocznej Madzi minęły ponad trzy lata, znany na całą Polskę „znachor” pozostawał na wolności, mimo iż Sąd Rejonowy w lutym 2017 roku skazał go na ponad trzy lata więzienia. Ponieważ wyrok nie był prawomocny, obrońcy Marka H. złożyli apelację.

Z końcem listopada 2017 roku w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu odbyła się pierwsza rozprawa, na której „znachor” nie pojawił się z powodu złego stanu zdrowia. W grudniu sąd ponownie odroczył rozprawę. 20 czerwca, wciąż pod nieobecność oskarżonego, Sąd Okręgowy na niejawnym posiedzieniu wydał jednak wiążący wyrok.

ZOBACZ: Wszystko na temat znachora z Nowego Sącza

W maju 2016 roku Marek H. został eksmitowany komorniczo z domu przy ul. Radzieckiej 1a, ponieważ przebywał tam niezgodnie z decyzją sądu. Dzieci jego zmarłego brata, który zapisał mu nieruchomość, podważyły zasadność testamentu i w konsekwencji wygrały sądową batalię.

Jaka wina przypisywana jest znachorowi? Ma zarzuty sprawstwa kierowniczego, przez co miał doprowadzić do nieumyślnego spowodowania śmierci półrocznej Madzi z Brzeznej. Akta sprawy, głównie z powodu przesłuchiwania wielu świadków, urosły do gigantycznych rozmiarów. Mimo wszystko znachor wciąż cieszy się uznaniem ze strony grona swych wyznawców.

[email protected]

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku