Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
17/04/2018 - 13:45

Z pustego i Salomon nie naleje. Nie ma pieniędzy na zabezpieczenie wiszącego w powietrzu stopnia wodnego w Nawojowej

Nowa instytucja - Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie nie ma na razie pieniędzy na zabezpieczenie, a tym bardziej na remont wiszącego w powietrzu zniszczonego stopnia wodnego na rzece Kamienicy w Nawojowej.

Jak pisaliśmy wczoraj stopień wodny nad rzeką Kamienicą w Nawojowej rozpada się. Kamienne głazy, z których jest wykonany dosłownie wiszą w powietrzu. Ktoś dla bezpieczeństwa, w kilku miejscach ustawił tam podpórki z płaskich kamieni.

Zaniepokojony czytelnik, który interweniował w naszej redakcji w tej sprawie, obawia się, i słusznie, o bezpieczeństwo ludzi, którzy mogą wejść na tę niestabilną konstrukcję.

Zobacz także: Na stopniu wodnym w Nawojowej może dojść do tragedii. Głazy wiszą w powietrzu [ZDJĘCIA]

Terenem tym jeszcze do niedawna zarządzał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, a teraz utworzona nowa instytucja Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

W poruszanej przez nas sprawie odpowiedział Konrad Myślik z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Rozpadający się stopień wodny jest, jak się okazuje, urządzeniem hydrotechnicznym i nikt nie powinien na niego wchodzić.

- Na takie urządzenie wstępu nie ma  - mówi Konrad Myślik. – Kto na nie wchodzi to robi to na własną odpowiedzialność. Urządzenia hydrotechniczne, niezależnie od tego, w jakim są stanie, nie służą do spacerów, kąpieli, ani też zabawy. Wielokrotnie stawialiśmy w tym miejscu tablice informujące i za każdym razem były niszczone.

Jak zapewnia Konrad Myślik teren rzeki nie jest i nie będzie ogrodzony. Co dalej z rozsypującym się stopniem wodnym w Nawojowej?

Wody Polskie, nie mają na razie pieniędzy nawet na jego zabezpieczenie.

- Będzie to możliwe, jeśli znajdą się na to fundusze. Na razie ich nie ma – dodaje Myślik. - Bardzo życzylibyśmy sobie, bo powstał projekt - wraz z finansowaniem - na uregulowanie spraw Kamienicy tak, jak to się dzieje choćby na Białej Tarnowskiej. To jednak wymaga znacznych środków budżetowych. 

[email protected], Fot. Czytelnik.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu