Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 grudnia. Imieniny: Beniaminy, Dariusza, Gabrieli
12/03/2018 - 11:05

Youtuber straszy: Nowy Sącz to jedno z najniebezpieczniejszych miast w Polsce! Opowiada bzdury?

- Nawet nie zdajecie sobie sprawy, a powinniście bardziej na siebie uważać - tak brzmi wprowadzenie do zestawienia, które od 6 marca krąży w sieci, a które obejrzało ponad 602 tys. Polaków a zalajkowało kolejne 15 tysięcy. Youtuber o Nicku Topowa Dycha opublikował listę 10 najniebezpieczniejszych miast w Polsce. Znalazł się na niej również Nowy Sącz. Tyle, że dane są fałszywe - zapewnia nasza policja.

– Zestawienie to nie oddaje faktycznych danych z Głównego Urzędu Statystycznego. To mój subiektywny wybór stworzony w oparciu o różne listy niebezpiecznych miast. Jednak te, które wskazałem znajdują się na początku listy GUS-u – zaznacza właściciel kanału.

Zobacz też: Nowy Sącz w piątce najbardziej niebezpiecznych miast w Polsce. Czy jest się czego obawiać?

Na pozycji 10 yotuber umieścił Warszawę, która według niego uważana jest za jedną z najniebezpieczniejszych stolic w Europie. 9 miejsce przypadło Łodzi, 8 stolicy Małopolski, czyli Krakowowi. Nowy Sącz znalazł się oczko wyżej na pozycji siódmej. Jak autor zestawienia argumentuje ten wybór?

– W 2014 w Nowym Sączu odnotowano około 4 tysiące 200 przestępstw, co oznacza około 50 na tysiąc mieszkańców. Wykrywalność wyniosła 80 procent. Młodszy inspektor Jarosław Tokarczyk komendant miejski policji w Nowym Sączu powiedział, że: - żyjemy w mieście bezpiecznym i z roku na rok to bezpieczeństwo ulega poprawie, na co wskazują statystyki. Inną rzeczą jest poczucie bezpieczeństwa a inna statystyki. Nam zależy, żeby to poczucie bezpieczeństwa było większe. W Nowym Sączu dochodzi najczęściej do przestępstw kryminalnych, do których zalicza się przestępstwa narkotykowe, te o szczególnym okrucieństwie, uszczerbek na zdrowiu czy pobicia.

Zobacz też: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policja przypomina o jej zastosowaniu

- Prezentowane dane nie dość, że dotyczą roku 2014 (sic!) to są fałszywe - zapewnia asp. dr Iwona Grzebyk-Dulak, rzecznik prasowy sądeckiej policji. - W roku 2014 na terenie  Nowego Sącza w roku 2014 zgłoszono 2282 przestępstw, czyli o połowę mniej niż przedstawiono w publikowanym raporcie youtubera. Natomiast na 1000 mieszkańców Nowego Sącza przypadało wówczas 27 przestępstw a nie 50 – jak podaje youtuber, natomiast na  1000 mieszkańców Sądecczyzny przypadało wówczas 15 przestępstw.

Na terenie miasta Nowego Sącza w roku 2014 zgłoszono 2282 przestępstwa, czyli o połowę mniej niż przedstawiono w publikowanym przez media raporcie youtubera. W roku 2014 zgłoszono 3692 przestępstwa, jednak są to dane dotyczące całej Sądecczyzny, a nie tylko miasta Nowego Sącza.

W wymienionym roku wszczęto 4427 postępowań, jednak również są to dane dotyczące całej Sądecczyzny (miasta i powiatu, a nie tylko Nowego Sącza, jak podano w tym raporcie), co oznacza że na 1000 mieszkańców Sądecczyzny* przypada nie 50 a ok. 15 przestępstw.

Rok 2017

Na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu (czyli na terenie całej Sądecczyzny) w roku 2017 zgłoszono 3082 przestępstwa z czego 1903 na terenie miasta Nowego Sącza, natomiast 1179 na terenie powiatu nowosądeckiego.

Ogółem wszczęto 3643 przestępstwa. Jest to najmniejsza liczba od 10 lat, przy wykrywalności 87,5 %, co daje największą wykrywalność na Sądecczyźnie w ostatnich latach. Oznacza to, że w prawie dziewięćdziesięciu procentach przestępstw sprawca zostaje wykryty i ponosi konsekwencje swoich czynów. Jest to istotny wskaźnik, który poprzez wymierny efekt jakim jest ujęcie sprawcy, przekłada się na stan bezpieczeństwa.

Generalnie Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu odnotowuje systematyczny spadek liczby wszczętych postępowań w odniesieniu do lat ubiegłych (dla przykładu w roku 2014 - 4427, w roku 2015 – 3997), w tym dotyczących przestępstw traktowanych jako najbardziej dokuczliwe społecznie czyli m.in. rozbojów, kradzieży i kradzieży z włamaniem.

Dodam również, że w dużej mierze na liczbę prowadzonych postępowań przygotowawczych wpływa liczba zgłoszonych przestępstw gospodarczych, które nie mają aż tak znaczącego przełożenia na poczucie bezpieczeństwa na Sądecczyźnie jak przestępstwa o charakterze kryminalnym.

(* 294 988 mieszkańców Sądecczyzny (211 045 powiat nowosądecki i 83 943 miasto Nowy Sącz) w roku 2014 zgodnie z danymi z Rocznika Statystycznego GUS)

ES [email protected] Fot.: screen z filmu

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Jarosław Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu mówi o swych zamierzeniach. Będą drony i ekopatrole


Dziękujemy za przesłanie błędu