Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 marca. Imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli
09/07/2018 - 16:35

„Wydłużyć” zielone na Podegrodzie, „skrócić” w Krakowską i po korkach

O światłach na skrzyżowaniu pod Urzędem Gminy w Chełmcu od zamknięcia mostu heleńskiego Czytelnicy wspominają systematycznie. To jedno z tych wąskich gardeł, przez które rosną największe korki w okolicy sięgające czasem nawet do samego ronda na obwodnicy północnej i dalej. Nasz Czytelnik uważa, że jest na to prosty sposób. Jaki?

- Każdy zastanawia się nad rozładowaniem ruchu na moście północnym a chyba nikt nie pomyślał o tym aby wydłużyć zielone światło na skrzyżowaniu w Chełmcu tak, aby samochody szybciej opuszczały ulicę Marcinkowicką w kierunku Podegrodzia – pisze na wstępie w liście do naszej redakcji pan Leszek Gruca.

- Przecież mało kto teraz jeździ ul. Krakowską w stronę Nowego Sącza, bo i po co skoro mostu nie ma – obrazuje w nadesłanym do redakcji emailu Czytelnik.

- Codziennie stoję w korku na Marcinowickiej tylko dlatego, że na światłach przejeżdża zaledwie kilka samochodów i następuje zmiana na zielone w kierunku Krakowskiej. Tylko po co? – pyta na zakończenie.

Zobacz też: Te korki mogą być dwa razy krótsze! Wystarczy tylko… [WIDEO]

W pierwszej kolejności skontaktowaliśmy się z Urzędem Gminy w Chełmcu, chcieliśmy dopytać czy ktoś już tu zgłaszał się z podobnymi uwagami. – Nie, jeszcze takie uwagi do nas nie wpłynęły, ale ja sam osobiście jako kierowca wiem, że rzeczywiście na zmianę tych świateł trzeba czekać bardzo długo – komentuje zastępca wójta Artur Bochenek – i tak jak się tego spodziewaliśmy – z miejsca tłumaczy, że na owym skrzyżowaniu zbiegają się trzy rodzaje dróg: powiatowa, wojewódzka i krajowa.

 – I zgodnie z obowiązującymi przepisami zarządcą tego skrzyżowania jest ten o najwyższej randze, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. My jako gmina możemy jedynie zwrócić się do nich z wnioskiem w tej sprawie – zaznacza nas rozmówca.

Zobacz też: Taryfikator mandatów na Węgrzech. "Bratanki" też ostro kroją

Już tylko dla formalności zapytaliśmy o opinię w tej sprawie dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych Adama Czerwińskiego. Byliśmy ciekawi czy może tu już ktoś stukał w tej sprawie.

Ten przywołał te same zapisy co Bochenek. – My jako zarządcy drogi podrzędnej musimy się dostosować do tego, co ustalą wspólnie zarządcy drogi nadrzędnej czyli Generalna Dyrekcja i Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu, bo ten odcinek drogi krajowej numer 28 jest w administracji miasta (jako wspomniana przez Czytelnika ul. Krakowska – dop. red.) – tłumaczy szef ZDP nadmieniając, że w podobnej sytuacji najlepiej zwrócić się z propozycją zmiany ustawienia świateł na piśmie albo do GDDKiA albo d MZD.

Kierownik rejonu GDDKIA Nowy Sącz jest akurat na urlopie, ale jak tylko uda nam się skontaktować z jego zastępcą wrócimy do sprawy.

 Jeśli macie jeszcze jakieś sugestie w sprawie tego newralgicznego skrzyżowania – napiszcie w komentarzu a my je wszystkie skonfrontujemy z zarządcą.

ES [email protected] Fot.: Facebook #KorkiNowySącz

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku