Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
09/04/2018 - 20:00

Wybory samorządowe 2018: Kukiz’15 i Koalicji Nowosądeckiej raport o bezpieczeństwie w Nowym Sączu

Ponad 50 proc. mieszkańców Nowego Sącza, którzy odpowiedzieli na ankietę przygotowaną i przeprowadzoną przez członków Koalicji Nowosądeckiej i Kukiz’15 uważa, że to miasto jest bezpieczne. 43,6 proc. zapytanych o stan dróg, przestępczość i pracę służb mundurowych, jest odmiennego zdania.

Takie dane przedstawili dzisiaj na konferencji prasowej członkowie Koalicji Nowosądeckiej i Kukiz’15. Była ona poświęcona omówieniu przygotowanego „Raportu o stanie bezpieczeństwa w Nowym Sączu”. Jego autorami są: Krzysztof Krawczyk, Maciej Prostko i Jacek Zalasko. Dokument powstał pod patronatem poseł Elżbiety Zielińskiej (Kukiz’15) oraz Ludomira Handzla.

Autorzy skupili się przede wszystkim na bezpieczeństwie na drogach, przestępczości, stanie infrastruktury miejskiej wpływającej na poprawę bezpieczeństwa. Pod ocenę mieszkańców poddano też pracę służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, czyli policji, straży pożarnej i straży miejskiej.

Raport powstał w oparciu o uzyskane przez jego autorów dane, jak również w oparciu o wyniki wspomnianej ankiety, w której wypowiedziało się 1317 mieszkańców Nowego Sącza. Jak wynika z jej analizy najlepiej oceniana jest praca policji. Według mieszkańców, którzy wypowiedzieli się w ankiecie, swoich zadań nie spełnia natomiast Straż Miejska.

- Nad dogłębną analizą stanu bezpieczeństwa w Nowym Sączu przez trzy miesiące pracowali eksperci Koalicji Nowosądeckiej i Kukiz’15 – mówi Ludomir Handzel, przewodniczący Rady Programowej Koalicji Nowosądeckiej. – Chcemy w tym raporcie zwrócić uwagę, co można poprawić, gdzie należy położyć w tej dziedzinie nacisk, a gdzie na przykład środki są marnotrawione.

Maciej Prostko, radca prawny z Kukiz’15 przygotował tę część raportu dotyczącą funkcjonowania sądeckiej policji i stanu bezpieczeństwa na drogach oraz przestępczości w naszym mieście.  Padały liczby dotyczące zaistniałych wypadków, Współautor raportu mówił o tym, co wpływa na bezpieczeństwo pieszych.

Zdecydowanie lepiej wygląda, jak zaznaczył w miesiącach letnich, gorzej późną jesienią i zimą, kiedy szybko zapada zmierzch. Współautor analizy dotyczącej stanu bezpieczeństwa wypunktowuje, że należałoby poprawić oznaczenie i oświetlenie przejść dla pieszych przy głównych arteriach: ul. Lwowskiej, Węgierskiej, Kunegundy, al. Batorego.

- Niewątpliwie cieszy wyraźny spadek zjawiska pijaństwa na drogach – stwierdził Maciej Prostko. – Niemniej jednak jest ono wciąż obecne. Postulujemy, aby Komenda Miejska Policji, w porozumieniu z miastem, zwiększyła częstotliwość rutynowych badań trzeźwości.

Cieszy też to, że, jak wynika z informacji uzyskanych z Komendy Policji, od 5 lat spada liczba zgłaszanych zawiadomień o możliwości popełnianych przestępstw. W 2012 roku było 2521 takich zgłoszeń, a w 2016 już 1947. Jest to spadek o 23 proc. Znacząco rośnie też wykrywalność przestępstw popełnianych w mieście.

Na funkcjonowaniu Straży Miejskiej w Nowym Sączu skoncentrował się we wspomnianym raporcie Krzysztof Krawczyk. Starał się on odpowiedzieć na kilkunastu stronach na nurtujące mieszkańców pytania dotyczące tej formacji. Ankietowani mieszkańcy pytani byli m.in. o to, czy Straż Miejska jest potrzebna w Nowym Sączu, jaki sens ma jej istnienie, jakie są roczne koszty utrzymania Straży Miejskiej. Lektura tej części raportu jest bardzo interesująca i dająca do myślenia.

Tę część przedstawimy już wkrótce, podobnie, jak spostrzeżenia kolejnego współautora raportu - Jacka Żelasko dotyczące miejskiego monitoringu wizyjnego, jak również wyniki przeprowadzonej wśród mieszkańców Nowego Sącza ankiety poświęconej bezpieczeństwu.

[email protected]. Fot. IM.

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Najczęściej Czytane ________________________________________________________________________________________________________________________________________________