Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
przewiń w dół
19/05/2017 - 11:30

Wreszcie są! Nowe samochody dla strażaków z Grybowa i Starego Sącza [ZDJĘCIA]

Siedem samochodów ratowniczo – gaśniczych zostało dzisiaj (19 maja) przekazanych strażakom ochotnikom ze Starego Sącza, Biecza, Dobrej, Grybowa, Laskowej, Limanowej i Uścia Gorlickiego. Pojazdy są szybkie, niezawodne i świetnie radzą sobie w trudnym terenie. Wartość każdego z nich to ponad 600 tys. złotych.

Samo przekazanie samochodów miało miejsce na rynku w Starym Sączu. To tutaj zjechali przedstawiciele Sejmiku Województwa Małopolskiego, włodarze gmin, do których trafiły pojazdy oraz strażacy.

- Wartość każdego z tych samochodów to kwota, za którą można by wybudować willę pod Starym Sączem. Ale bezpieczeństwo mieszkańców jest znacznie wyższą wartością – podkreślał wicemarszałek województwa małopolskiego Leszek Zegzda. - Władze województwa zdają sobie sprawę jak ważne jest bezpieczeństwo mieszkańców, ale także osób, które o nie dbają. Stąd realizowane przez nas programy kierowane do ochotniczych straży pożarnych. Dzięki przekazanym właśnie pojazdom mieszkańcy mogą liczyć na lepszą ochronę oraz szybsze i bardziej skuteczne działania służb ratowniczych w przypadku klęsk żywiołowych czy wypadków.

Ochotnicze straże pożarne to nieocenione wsparcie dla zawodowych służb ratowniczych. Często to właśnie oni są pierwsi na miejscu zdarzenia.

- Druhowie-ochotnicy wraz ze strażakami państwowych straży pożarnych i innymi służbami mundurowymi stanowią filar bezpieczeństwa nas wszystkich. Ich służba dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego warta jest podziękowania, którego formą są te samochody. Niech pomagają wam one w wykonywaniu waszej szczególnej misji, nie ma bowiem większej wartości nad ratowanie życia – dodała Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego.

W uroczystości wziął udział również poseł na Sejm RP Edward Siarka i równocześnie prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Małopolsce, radny wojewódzki Stanisław Pasoń, burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, zastępca burmistrza Starego Sącza Kazimierz Gizicki oraz między innymi burmistrz Grybowa Paweł Fyda. 

Każdy z przekazanych dziś pojazdów jest przystosowany do akcji ratowniczych. Każdy może jednorazowo przewieźć ok. 3 ton wody i 300 litrów środka pianotwórczego do gaszenia pożarów. Samochody są również wyposażone w najpotrzebniejszy sprzęt, czyli m.in. autopompy, ledowe maszty oświetleniowe, wyciągarki o sile 8 ton, a także zestaw do łączności radiowej. W kabinie osobowej zmieści się 6 strażaków

Dzięki napędowi 4x4 strażacy będą też mogli nieść pomoc w trudniejszym terenie. Samochody są też przyjazne dla środowiska - wszystkie wyposażono bowiem w silniki spełniające wyśrubowane normy czystości spalin EURO VI. Każda z OSP otrzyma też detektory, które pozwalają na wykrycie kilku rodzajów gazów. Pomoże to strażakom ochotnikom szczególnie w czasie niebezpiecznych akcji, w których istnieje niebezpieczeństwo np. zatrucia czadem lub wybuchu gazu. Wszystkie samochody są wykonane na podwoziu VOLVO FLD3C przez firmę Bocar.

Wartość jednego pojazdu to ponad 680 tys. zł. Ich zakup został zrealizowany w ramach projektu „Bezpieczna Małopolska - samochody strażackie", dofinansowanemu z środków unijnych. Część tej kwoty gminy musiały pokryć z własnego budżetu.

Pierwsze 11 wozów strażackich gminy odebrały w Niepołomicach, dzisiaj siedem  w Starym Sączu. Kolejne zostaną przekazane w Gromniku,  Andrychowie i Zembrzycach.

(KB)

fot. KB

Nowe samochody OSP

Nowe samochody dla OSP w regionie