Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 21 lipca. Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
10/10/2017 - 14:40

Wojtusiowi z Rytra wyrosła konkurencja. Sędziowie chcą wymierzać sprawiedliwość przy ulicy sędziego, doktora Juliana Smolika

Choć propozycji nazw ulicy, przy której stoi nowa siedziba Sądu Rejonowego w Nowym Sączu było wiele, niewykluczone, że o nazwie ulicy zdecydują sami prawnicy. W ich imieniu prezes Sądu Okręgowego zaproponował by patronem ulicy został zasłużony przedwojenny sędzia rodem z Nowego Sącza dr Julian Smolik.

- Do Prezydenta Miasta Nowego Sącza wpłynął wniosek Prezesa Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, aby drodze łączącej ulicę Grunwaldzką i Grottgera w Nowym Sączu, nadać nazwę dr Juliana Smolika brzmi fragment uzasadnienia w projekcie uchwały, nad którą radni będą debatować już na najbliższej sesji czyli 17 października

Jak podkreślają autorzy projektu propozycja została pozytywnie zaopiniowana przez Zarząd Osiedla Kaduk oraz Prezydenta Miasta Nowego Sącza.

Zobacz też: Wojtuś z Rytra zostanie patronem ulicy, przy której będzie nowy sąd rejonowy?

Kim dokładnie był dr Julian Smolik i czym zasłużył się dla sądownictwa w naszym regionie?

Dr Julian Smolik urodził się 27 listopada 1880r. w Nowym Sączu. W 1902r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1904 zdał z wynikiem bardzo dobrym egzamin sędziowski, a w październiku 1907r. minister sprawiedliwości mianował go sędzią w Krośnie. Po pięciu latach przeniósł się do rodzinnego Nowego Sącza, w którym pracował jako sędzia powiatowy.

 Przed pierwszą wojną światową był sędzią samoistnym w sprawach cywilnych spornych i niespornych i członkiem głosującym trybunału w sprawach karnych. W 1919r. został sędzią sądu okręgowego, przy czym pełnił również obowiązki Naczelnika Sądu Powiatowego i Grodzkiego w Nowym Sączu. W dniu 7 października 1932r. Prezydent Rzeczypospolitej mianował dr Juliana Smolika wiceprezesem Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Zobacz też: Nowy wypasiony gmach Sądu Rejonowego w Nowym Sączu z podziemnym parkingiem i patio[ZDJĘCIA]

Dr Julian Smolik w maju 1938r. otrzymał brązowy medal za długoletnią służbę, a w dniu 24 stycznia 1939r. srebrny medal za długoletnią służbę, którą pełnił do wybuchu II wojny światowej.

Dalsze losy dra Juliana Smolika nie są znane. Z ostatniego dokumentu zawartego w jego aktach osobowych znajdujących się w Archiwum Narodowym w Krakowie wynika, że w okresie II wojny światowej znalazł się na terytorium Związku Sowieckiego. Na tablicy memorialnej w budynku Sądu Okręgowego w Nowym Sączu przy ul. Pijarskiej 3 nazwisko sędziego Juliana Smolika wymienione jest wśród osób zamordowanych na” Nieludzkiej Ziemi”. Dr Julian Smolik oprócz swojej działalności zawodowej pracował także dla społeczności Nowego Sącza. Z zachowanych informacji wynika, że był on działaczem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info 

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu