Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
18/03/2019 - 16:05

Walka o nową siedzibę dla archiwum jeszcze się nie zakończyła. Co dalej?

Sądecki oddział Archiwum Narodowego w Krakowie, kolokwialnie mówiąc jest już na walizkach. Może precyzyjniej na pudłach z archiwalnymi zbiorami. Czeka go przeprowadzka do kolejnego wynajętego budynku.

Sądeckie archiwum wyprowadza się z dwóch wynajmowanych do tej pory siedzib – przy ul. Jagiellońskiej (z budynku będącego własnością Prokuratury Okręgowej w Nowym Sącz), a także z prywatnego budynku przy ul. Żeglarskiej w Nowym Sączu.

Widmo przenosin archiwum, w którym zgromadzone są wspaniałe Sandecjana i unikatowe archiwalia zawisło nad tą placówką w styczniu ubiegłego roku, kiedy okazało się, że potrzebne jest dla niej w mieście nowe lokum, a właściwie konieczna jest pilna budowa w Nowym Sączu nowej siedziby.

Zobacz także: Dziesięć kilometrów bieżących akt w nowej siedzibie sądeckiego oddziału Archiwum Narodowego. Staropolskie sandecjana wrócą do Nowego Sącza

Wtedy też w obronę sądeckiego oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie zaangażowało się także Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”. Jej członkowie w początkach marca ubiegłego roku podjęli stosowną uchwałę, o którą tak bardzo zabiegali inicjatorzy pozostawienia archiwum w Nowym Sączu. Stowarzyszenie wystosowało także pismo w sprawie archiwum do premiera Mateusza Morawieckiego, jak również do ministra kultury narodowej i dziedzictwa kulturowego.

Archiwum stanęło w ubiegłym roku przed koniecznością szukania miejsca, do którego mogłoby się przenieść. Dzięki przychylności ówczesnych władz miasta, a w szczególności byłego prezydenta Ryszarda Nowaka, a także ówczesnych miejskich radnych, miasto przekazało w ubiegłym roku pod budowę nowego budynku archiwum działkę z zasobów Skarbu Państwa przy ul. 29 Listopada.

Działka już jest. Co teraz?

Obecnie został wynajęty kolejny budynek, do którego zostaną przeniesione archiwalne zbiory.

Na szczęście mieści się on zaledwie kilka metrów od siedziby Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu. Właśnie w tym budynku sądeckie archiwum wynajmowało od kilku lat pomieszczenia. Drugim miejscem wynajmowanym przez archiwum były pomieszczenia w budynku przy ul. Żeglarskiej.

- Archiwum otrzymało wypowiedzenia obu umów najmu – mówi Paweł Ząbczyński, główny specjalista ds. budowy nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie. – O tym, że musimy się wyprowadzić z budynku zajmowanego przez prokuraturę w Nowym Sączu było wiadomo od lipca ubiegłego roku.

Prokuratura od kilku miesięcy zapowiadała, że potrzebuje większej przestrzeni i zwróciła się do Archiwum Państwowego w Krakowie o opróżnienie tego budynku i przekazanie go z powrotem do jej dyspozycji.

Zobacz także: Stało się to, co było nieuniknione! Sądeckie archiwum czeka przeprowadzka

- Ostateczny termin opuszczenia siedziby prokuratury wyznaczono na 30 kwietnia br. – dodaje Ząbczyński. – Zgodnie z wypowiedzeniem opuszczamy także pomieszczenia w budynku przy ul. Żeglarskiej. W tym przypadku termin ich zwolnienia mamy do 31 maja br.

W budynku, do którego zostaną przeniesione zbiory archiwalne trwa obecnie remont. Przypomnijmy, że w przystosowywanym do potrzeb archiwum budynku gromadzono materiały tytoniowe. W czasach galicyjskich mieścił się w nim C.K. magazyn tytoniu, a w czasach późniejszych hurtownia papierosów.

- Budynek ten zaczynamy wynajmować od 1 kwietnia br. – precyzuje Ząbczyński. - Umowa podpisana została na pięć lat. Na dwóch kondygnacjach (parter i pierwsze piętro), liczących w sumie ok. 1200 m kw. powierzchni użytkowej zmieścić się ma cały obecny zasób oddziału nowosądeckiego archiwum, tj. około 2000 metrów bieżących akt. Zapewniony zostanie także niewielki zapas na przyszłe nabytki (kilkaset metrów bieżących półek).

Przeprowadzka rozpocznie się zaraz po przejęciu nowego budynku, tj. po pierwszym kwietnia br. i potrwa dwa miesiące.

Zasoby archiwalne przeniesie wynajęta specjalistyczna firma. Oprócz materiałów archiwalnych przewiezione zostanie również całe dotychczasowe wyposażenie, tj. regały archiwalne, meble, sprzęt IT, itp.

W tym czasie dostęp do materiałów archiwalnych będzie ograniczony. Do 1 czerwca br. czytelnia sądeckiego archiwum będzie zamknięta dla odwiedzających. Przeprowadzane będą tylko najbardziej pilne kwerendy oraz obsługa klientów.

Otwarcie nowej siedziby planowane jest w czerwcu br.

Nowa, docelowa siedziba dla sądeckiego archiwum zostanie wybudowana, jak już wspomnieliśmy na działce przy ul. 29 Listopada. Przyszła inwestycja wpisana jest w projekt wieloletniego programu rządowego “Budowa archiwów państwowych 2019-2024”. Sam program nie wyszedł jeszcze poza status projektu i nie został uchwalony przez Radę Ministrów podczas prac nad ustawą budżetową dla 2019 r (kolejne podejście to ustawa budżetowa na rok 2020).

Tym niemniej minister kultury i dziedzictwa narodowego zdecydował w styczniu br. o rozpoczęciu inwestycji w oparciu o budżet, którym ministerstwo dysponuje corocznie.

- Na inwestycję dostaliśmy 450 tysięcy złotych – dodaje Ząbczyński. – Środki te pozwolą na przygotowanie koncepcji architektonicznej nowego budynku, wybór projektanta oraz oczyszczenie działki z zieleni. W kolejnym roku planowane jest ukończenie dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwolenia na budowę oraz wybór wykonawcy robót budowlanych oraz obsługi inwestorskiej budowy. Same roboty budowlane rozpoczną się z końcem 2020 roku i potrwają przez około 2,5 roku. Cała inwestycja wraz z wyposażeniem budynku i przeprowadzką zakończy się zatem według obecnego harmonogramu z początkiem 2024 r.

Obecnie trwają prace koncepcyjne. W nowym obiekcie muszą być ulokowane magazyny archiwalne na co najmniej 10 km bieżących materiałów, sala do organizacji różnych spotkań i imprez kulturalnych, czytelnia do pracy z aktami, pracownia digitalizacji akt oraz parking na kilkadziesiąt miejsc obok obiektu.

[email protected], fot. arch. sądeckiego oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie.







Dziękujemy za przesłanie błędu