Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
20/10/2017 - 05:45

Uważajcie na azjatyckie biedronki. Potrafią zmienić życie w koszmar

Zauważyłeś w domu biedronki, które wyglądem nie przypominają tradycyjnych czerwonych owadów w okrągłe czarne kropki? Uważaj! To może być początek koszmaru.

- Azjatyckie biedronki to straszna plaga. Kiedyś cały dzień nie było mnie w domu. Po powrocie wchodzę do łazienki, a tam sufit jest cały czarny od biedronek. Musiałem wezwać straż, bo sam bym nie dał rady tym owadom - mówi Pan Stanisław.

Wraz z piękną jesienną pogodą pojawiły się biedronki, które bardzo chętnie wlatują do naszych mieszkań. Owady te szukają miejsca, w którym mogłyby przezimować mroźne dni, dlatego często można je spotkać w okolicy kaloryferów i okien.  

Bardzo łatwo można rozpoznać, że nie są to nasze rodzime, nieszkodliwe owady, ale agresywne azjatyckie. Przybierają one różne kolory, ale najczęściej mają żółtą, czerwoną, czarną lub pomarańczową barwę. Nie mają w ogóle kropek, albo mają ich znacznie więcej niż tradycyjna biedronka. Kropki te nie są okrągłe, ale mają nierówną linię brzegów.

Uważajcie! Azjatyckie biedronki potrafią gryźć, a nawet wywoływać alergię, zapalenie spojówek i astmę.  Gdy się je zabije wywołują nieprzyjemny zapach i zostawiają trudne do usunięcia żółte ślady.

Biedronki są gatunkiem inwazyjnym. W XIX wieku sprowadzono je z Azji do Europy, aby zwalczały mszyce. Niestety owady te wymknęły się spod kontroli i obecnie stanowią wielkie zagrożenie dla tradycyjnych biedronek i dla ludzi.

Fot. ©entomart

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.

Jeden człowiek własnymi rękami zbudował kamienny most. Ta historia ze Znamirowic nad Jeziorem Rożnowskim, mogłaby się stać kanwą dramatu. Słyszeliście o tej historii? Obejrzyjcie nasz reportaż:


Dziękujemy za przesłanie błędu