Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
16/02/2018 - 11:05

Tele-Anioł ruszy w Małopolskę do chorych i samotnych

W Małopolsce rośnie liczba mieszkających samotnie starszych osób. Bywa, że dzieci wyjeżdżają do większych miast lub za granicę. Seniorom przyszli z pomocą twórcy technologii informacyjno-komunikacyjnych, którzy wymyślili elektronicznego anioła stróża. Jeszcze w tym roku będą go mogli przetestować pierwsi mieszkańcy regionu.

Jak  w praktyce ma to działać? Osoby niesamodzielne, które zostaną zakwalifikowane do testowanego w Małopolsce projektu Tele-Anioł, otrzymają za darmo specjalną bransoletkę bezpieczeństwa i kartę SIM. Urządzenie będzie posiadać specjalny przycisk, który po naciśnięciu umożliwi szybki kontakt z centrum teleopieki. Wykwalifikowana kadra ratowników medycznych zatrudniona w centrum dostępna będzie przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu.

Czytaj też Małopolska się starzeje. Czas na srebrną gospodarkę?

Dodatkowo od poniedziałku do piątku przez 12 godzin dziennie uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z pomocy psychologów oraz asystentów teleopieki. Każdy, kto się do nich zwróci, uzyska fachową pomoc – łącznie z wezwaniem pogotowia ratunkowego. Do centrum teleopieki uczestnicy projektu będą mogli też zadzwonić, żeby zdobyć potrzebne informacje np. o przysługujących świadczeniach socjalnych lub po prostu – żeby się poradzić, zwierzyć z problemów.

Za utworzenie i prowadzenie centrum, zgodnie z zapisami umowy partnerskiej, będzie odpowiedzialne Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego.

Małopolski Tele-Anioł to nie tylko opaska i centrum teleopieki. Przez cały okres trwania projektu przewidziano również, że część z uczestników będzie miała możliwość skorzystania ze specjalnych usług opiekuńczych, które będą świadczone w ich domu – zarówno przez fachowców, jak i w ramach pomocy sąsiedzkiej. To nie tylko pomoc w zabiegach higienicznych, ale także wsparcie w codziennych obowiązkach – zakupach, przygotowaniu posiłków, drobnych porządkach, załatwieniu urzędowych formalności czy dotarciu na wizytę u lekarza. Czasem może być potrzebna tylko krótka rozmowa czy zwyczajny spacer.

Czytaj też Karta Seniora. Prezydent Nowak trafił w dziesiątkę?

- W Małopolsce myślimy długofalowo – już teraz testujemy nowatorskie rozwiązania, które w przyszłości będą wręcz niezbędne. Obserwujemy obecne tendencje demograficzne i dostrzegamy wyzwania, jakie wiążą się z postępującym starzeniem się społeczeństwa. Jestem pewny, że za kilka lat teleopieka będzie powszechnym rozwiązaniem – powiedział marszałek Krupa.

Rekrutacja uczestników do pierwszej części Tele-Anioła rozpocznie się jeszcze w tym półroczu – weźmie w niej udział ok. 5 tysięcy osób. Kolejna - na przełomie 2019 i 2020 roku.

Koszt Tele-Anioła to ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,4 mln zł stanowią środki unijne Pozostałe koszty pokryją środki od partnerów oraz dofinansowanie z budżetu państwa. Projekt ma być realizowany przez 3 lata.

Z opublikowanej przez Główny Urząd Statystyczny analizy przeciętnego trwania życia Polaków w 2015 roku wynika, że żyjemy coraz dłużej. Tendencja dotyczy też Małopolski, gdzie kobiety żyją średnio 82,4 lat, natomiast mężczyźni – 75,1. Te wyniki znacznie przewyższają średnią krajową, która wynosi odpowiednio 81,6 lat dla kobiet oraz 73,6 lat dla mężczyzn.

[email protected]  fot. UMWM







Dziękujemy za przesłanie błędu