Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
30/03/2013 - 07:29

Szybko i smacznie! Sądeckie blogerki na Wielkanoc

To ostatni moment, aby przygotować smakołyki na wielkanocny stół. Specjalnie dla naszych czytelników kilka pomysłów na proste dania zgodziły się zdradzić dwie sądeckie blogerki kulinarne - Paulina Krajewska oraz Judyta Deker.
Dziewczyny postanowiły podpowiedzieć jak przygotować świąteczne smakołyki, nie spędzając wielu godzin w kuchni.
- Święta w moim domu to czas wyjątkowy. Czas spotkań z rodziną, odpoczynku i oczywiście czas na dobre jedzenie. U nas królują tradycyjne wypieki takie jak mazurki i babki. Pamiętam, że jako mała dziewczynka dzielnie pomagałam babci w pieczeniu. Wsypywałam składniki, mieszałam. Dziś to ja piekę, a babcia nadzoruje, czy wszystko idzie zgodnie z planem – opowiada Judyta Deker.
Twórczyni strony escapeintokitchen.blox.pl na tegoroczne święta proponuje pyszne waniliowe babeczki „Motylki”. Można je w dowolny dla siebie sposób udekorować, dzięki czemu w naszych domach natychmiast zagości wyczekiwana przez wszystkich wiosna.
- Nie można zapominać również o uroczystym obiedzie. W natłoku obowiązków i spraw do załatwienia bardzo często brakuje nam czasu na wymyślne dania – dodaje Judyta, która na święta poleca schab faszerowany suszonymi morelami. Dziewczyna zapewnia, że jest to danie proste, które prezentuje się wyśmienicie. - Można podawać go na ciepło na obiad lub na zimno jako wędlinę. Dodatkową zaletą jest to, że praktycznie robi się sam w naszym piecu, wymaga jedynie, aby od czasu do czasu podlać go bulionem – dodaje blogerka.
Paulina Krajewska, twórczyni strony Just My Delicious przekonuje, że najlepiej samemu przygotować świąteczna dania i ciasta.
- Nie oszukujmy się, domowe zwykle będzie lepsze, zdrowsze i bardziej ekonomiczne, a rodzina na pewno chętnie pomoże w przygotowaniu poszczególnych potraw, podczas gdy najmłodsi będą krążyć i szukać możliwości podjadania. Według mnie to właśnie na tym polegają święta. Na rodzinnej, pełnej radości i beztroski atmosferze, wspólnym biesiadowaniu, pichceniu i rozmowach do późna delektując się ciastami, deserami, czy daniami wytrawnymi, na które niejednokrotnie czeka się przez cały okrągły rok – opowiada Paulina.
Dla naszych czytelników blogerka poleca domowej roboty majonez, którzy przygotowuje się w niecałe 5 minut z podstawowych składników, które każdy ma w swojej kuchni.
Paulina zachęca, aby w przygotowania świątecznych potraw zaangażować wszystkich domowników. - Faszerowanymi jajkami mogą zająć się nawet starsze dzieci, mając przy tym pewnie nieopisaną frajdę – podpowiada twórczyni strony Just My Delicious. 
Jak twierdzi Paulina Krajewska jest wiele ciast, które nie wymagają długotrwałych przygotowań.
- Do nich zalicza się między innymi pyszna szarlotka z polskich jabłek. To ciasto pasuje dosłownie na każdą okazję. Pachnie obłędnie cynamonową nutką, a smakuje wprost wyśmienicie. To pierwsze ciasto, które nauczyłam się piec i które od razu wyszło znakomicie. Obecnie bardzo często gości na naszym stole, smakując tradycją, domem i beztroskim dzieciństwem. Rozbrajające pszczółki z M&M`s są zabawnym elementem zaskoczenia wywołującym uśmiech nawet u starszych łasuchów - mówi.

Oto przepisy na ciasta i potrawy od sądeckich blogerek:
SCHAB NADZIEWANY SUSZONYMI MORELAMI
Składniki:
1,5 kg schabu bez kości
30 dag suszonych moreli
ulubione przyprawy to natarcia mięsa - sól, pieprz ziarnisty kolorowy, papryka słodka, kminek, liście laurowe, czubryca zielona
szklanka bulionu
olej lub oliwa z oliwek
Mięso dokładnie myjemy i pozostawiamy do osuszenia. Nożem o szerokim ostrzu robimy w mięsie dziurę, aż do końca kawałka (około 2 cm szerokości). Do tak przygotowanego otworu nakładamy na płasko plasterki moreli, dość ciasno je upychając, tak, aby nie wypadły podczas pieczenia. Mięso smarujemy przyprawami i pozostawiamy w przyprawach na około godzinkę.
Po tym czasie układamy mięso w naczyniu żaroodpornym podlanym oliwą i wstawiamy pod przykryciem do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Pieczemy około 90 min. W międzyczasie podlewamy mięso bulionem (po 30 minutach). W trakcie pieczenia kilka razy polewamy mięso po wierzchu sosem własnym, który się wytworzył, aby mięso nie było suche.
Podajemy z ulubionymi dodatkami. Alternatywą dla suszonych moreli może być również żurawina lub suszone śliwki.
BABECZKI WANILIOWE „MOTYLKI”
Składniki:
Ciasto:
mąka: 2 szklanki
cukier: 0.5 szklanki
cukier z prawdziwą wanilią: 1/3 szklanki
proszek do pieczenia: 1.5 łyżeczki
Jajko: 1 
¾  szklanki mleka
100g rozpuszczonego masła
Dekoracja
opakowanie różnokolorowych galaretek
cukrowe posypki
serek mascarpone
1 łyżeczka cukru pudru
Wszystkie składniki suche (mąka, cukier, cukier waniliowy i proszek do pieczenia ) mieszamy ze sobą w jednej misce . W drugiej misce łączymy mokre składniki (jajko, mleko, rozpuszczone masło). Zawartość obydwu misek łączymy ze sobą i mieszamy. Ciasto może być grudkowate.
Formę na muffinki wykładamy papilotkami i nakładamy do nich ciasta do około 3/4 wysokości. Pieczemy około 20 min w temperaturze 180 stopni, aż uzyskają ładny, złoty kolor. Ostudzone muffinki gotowe są do dekoracji.
Serek mascarpone mieszamy z cukrem pudrem. Smarujemy nim babeczki po wierzchu. Galaretki przekrawamy wzdłuż na cieńsze plastry, a następnie w poprzek, tak żeby z jednej galaretki uzyskać 4 części. Będą to skrzydełka. Przez środek układamy cukrowe dekoracje, a czółka motylka robimy z kawałków galaretek.
DOMOWY MAJONEZ
Składniki:
1 jajko
1 łyżka musztardy Dijon
1 łyżeczka octu winnego
sól do smaku
pieprz czarny do smaku
1 łyżeczka cukru
300g oleju
W blenderze połącz ze sobą na wysokich obrotach wszystkie składniki (za wyjątkiem oleju). Gdy masa będzie jednolita bardzo powoli zacznij wlewać małą strużką olej do blendera, nie przestając miksować na wysokich obrotach. Po około minucie, do dwóch masa będzie już gęsta, jak standardowy majonez ze sklepu. 
Do majonezu możesz w trakcie miksowania dodać curry, zioła lub inne ulubione przyprawy. Ocet winny możesz zastąpić jabłkowym. 
Najlepiej przechowywać majonez w słoiku w lodówce max 2 tygodnie.
SZARLOTKA
Składniki:
10 jabłek
2 łyżki miodu
1/2 łyżeczki cynamonu
2 łyżki cukru
Jabłka umyj, obierz i pokrój na dowolne kawałki. Do miski, w której masz pokrojone jabłka dodaj miód, cynamon i cukier. Całość wymieszaj. Teraz na wyłożony ciastem spód formy wyłóż jabłka, a następnie pokryj je pozostałą częścią ciasta.
Składniki na wierzch:
1 białko
3 łyżki cukru
1/2 łyżeczki cynamonu
Białko rozbełtaj widelcem. Przy użyciu pędzelka posmaruj nim wierzch ciasta. Teraz cukier wymieszaj z cynamonem i obsyp ciasto. Piecz ok 40 minut w 180C.
Składniki na przygotowanie pszczółek:
opakowanie M&M`s z orzechami
przygotowana wcześniej polewa z przepisu na mini pączki
płatki migdałowe
Przy użyciu cienkiego pędzelka, czubka noża lub wykałaczki ozdabiasz M&M`sy na wzór pszczółki. Doklejasz migdałowe skrzydełka i odkładasz na bok aby czekolada zastygła. 
Sugestie: Do ciasta możesz dodać ulubiony likier, aromat do ciast, ekstrakt waniliowy lub alkohol. Możesz zrezygnować z dodatku miodu do jabłkowego nadzienia. Pszczółki przechowuj w pudełku, niekoniecznie w lodówce. Śmietanę w cieście możesz zastąpić jogurtem naturalnym. Do jabłek możesz też dodać odrobinę zmielonego kardamonu, anyżu lub kilka łyżek bułki tartej. Dla osób, które preferują starte jabłka w szarlotce to ciasto również będzie odpowiednie. Wg mnie jednak większe kawałki jabłek w pełni wydobywają swój smak i aromat podczas pieczenia i późniejszego podgrzewania przed podaniem, a co za tym idzie lepiej smakują. Są to jednak moje subiektywne spostrzeżenia. 

Więcej świątecznych inspiracji na blogach:
www.justmydelicious.com
www.escapeintokitchen.blox.pl

(MG)
Fot. archiwum blogerek






Dziękujemy za przesłanie błędu