Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
22/06/2018 - 20:20

Sprawdź, czy nie masz bakterii Helicobacter pylori. Bezpłatne badania

Urząd Miasta Nowego Sącza wspólnie z NZOZ Diagmed organizują dla mieszkańców nieodpłatne badania profilaktyczne. Można będzie sprawdzić, czy nie jesteśmy zakażeni bakterią Helicobacter pylori.

Zadanie pn. "Przez żołądek do zdrowia – diagnostyka Helicobacter" finansowane jest przez miasto.

Zakażenie Helicobacter pylori prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych śluzówki żołądka i jelita cienkiego, choroby wrzodowej. W piśmiennictwie medycznym wymieniane jest, jako jeden z czynników predestynujących rozwój nowotworów żołądka.

Od 25 czerwca (poniedziałek) można będzie się rejestrować na bezpłatne badania profilaktyczne.

Osoby pełnoletnie, mieszkające w Nowym Sączu mogą się zarejestrować telefonicznie w godzinach od godz. 7 do 17 pod numerem: 18 443 78 94 lub osobiście w przychodni NZOZ Diagmed przy ul. Lwowskiej 20 (wejście od ul. Wałowej 11).

Badania będą prowadzone od 2 lipca 2018 r., od poniedziałku do piątku w NZOZ Diagmed Sp. z o.o. w godz. od godz. 7 do 10, w punkcie pobrań przy ul. Lwowskiej 20  w Nowym Sączu.

Na badania należy przyjść na czczo i trzeba wziąć ze sobą dowód osobisty. Ilość miejsc jest ograniczona, więc o tym, czy zostanie się przyjętym na badania, decyduje kolejność zgłoszeń.

W ramach badań analitycznych zostaną wykonane testy diagnostyczne: Helicobacter pylori IgG w krwi lub antygen Helicobacter Pylori w kale z dodatkowym oznaczeniem krwi utajonej. Rodzaj wykonywanego testu zależy od decyzji uczestników tej akcji.

Informacje dla osób decydujących się na badanie:

Decydując się, który test wybrać, musisz wiedzieć, że: test serologiczny z krwi służy potwierdzeniu aktualnego lub przebytego zakażenia. Przy czym, jeżeli pacjent miał już stwierdzone zakażenie bakterią Helicobacter pylori, test z krwi nie rozstrzyga, czy zakażenie jest aktualne, czy zostało wyleczone. Jest to związane z długim (nawet kilkuletnim po zakażeniu) utrzymywaniem się przeciwciał w krwi, przez co ten test nie może służyć do potwierdzenia wyleczenia, gdyż nawet po skutecznej terapii jego wynik jeszcze przez kilka lat może być dodatni.

Dla osób, u których po raz pierwszy sprawdzana będzie obecność bakterii Helicobacter pylori, zaleca się badanie z krwi. Test oznaczający antygen H. pylori w kale jest bardzo wiarygodnym narzędziem, potwierdzającym zarówno zakażenie, jak i ocenę wyleczenia po zakończonej terapii. Charakteryzuje się on bardzo wysoką czułością i swoistością diagnostyczną, co oznacza, że jest specyficzny dla tego właśnie zakażenia oraz wykrywa je nawet w początkowej fazie infekcji. Dla pacjentów przyjmujących antybiotyki lub inhibitory pompy protonowej ważne jest to, aby przystąpiły one do badań dopiero 4 tygodnie po zakończonej terapii, gdyż test na obecność antygenu H. pylori w kale u tych osób może dawać wynik fałszywie ujemny.

Opr. IM, źródło: Urząd Miasta Nowego Sącza.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku