Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
19/03/2014 - 09:00

Sądeczanie w programach muzycznych. Co dalej z ich karierą?

Beata Dobosz, Kasia Stanek, Lachersi i El Saffron w ubiegłym roku dostarczyli milionom ludzi przed ekranami telewizorów wielu muzycznych wrażeń. Sądeczanie z wypiekami na twarzy śledzili ich zmagania w muzycznych talent show. Kibicowali i wspierali głosami, gdy przechodzili kolejne etapy programu. Co dał im udział w rywalizacji i jak dalej potoczyły się ich losy?
Pierwszym muzycznym talent show w Polsce, był emitowany od 14 listopada 1993 roku do 29 kwietnia 2012 roku program Elżbiety Skrętkowskiej – „Szansa na Sukces”. Prowadził go nieprzerwanie Wojciech Mann, a co niedzielę Program 2 TVP włączały miliony widzów w całym kraju, by zobaczyć amatorów śpiewających piosenki znanych wykonawców, którzy byli jurorami danego odcinka. Nagrodą dla zwycięzcy odcinka była możliwość wspólnego zaśpiewania piosenki z artystą. Finaliści jednego roku spotykali się na wielkiej gali w Sali Kongresowej, a zwycięzca dorocznego finału miał prawo wystąpić w Koncercie Debiutów podczas Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Tak odkryte zostały m.in. Justyna Steczkowska, Kasia Stankiewicz, Kasia Cerekwicka, Ewa Farna, Ania Wyszkoni, czy Tomasz Makowiecki.
Popularność telewizyjnych programów muzycznych, które mają na celu przede wszystkim ujawnić nieodkryte dotąd talenty wokalne, nie słabnie od momentu ukazania się na ekranie naszych telewizorów w 2002 roku pierwszego tego typu formatu. Polsatowski „Idol”, który produkowany był na licencji brytyjskiej sieci telewizyjnej ITV, wypromował takich znakomitych wokalistów jak: Monika Brodka, Ania Dąbrowska, czy Ewelina Flinta.
Kolejne lata przyniosły kolejne talent show. Telewizja Polska wypromowała trzy formaty: „Szansa na sukces”, „Bitwa na Głosy” (3 edycje) oraz „The Voice of Poland” (3 edycje). TVN postawił na „Mam Talent” (6 edycji), gdzie oprócz wokalistów i muzyków zobaczyć można osoby, które chwalą się różnymi zdolnościami: tancerzy, magików, grupy teatralne, akrobatów, żonglerów i wielu innych. Wyprodukował także cztery edycje muzycznego show – „X Factor”. Polsat natomiast po czterech edycjach „Idola” na długi czas zrezygnował z programu muzycznego, w którym mogłoby próbować swoich sił wokaliści. Dopiero w 2011 roku powrócono do emisji talent show. W „Must Be the Music” walczą nie tylko soliści ale także zespoły muzyczne.
Programy muzyczne cieszą się nie tylko popularnością wśród telewidzów ale także osób, które marzą by zaistnieć na polskim rynku muzycznym. Potencjał dostrzegli także producenci tego typu talent show, którzy przed każdą kolejną edycją programu, ruszają w Polskę i organizują liczne castingi. Docierają nie tylko do stolic województw ale także mniejszych miast, jak Nowy Sącz, czy Zakopane. A muzycy nie marnują okazji i próbują swoich sił.
Ubiegły rok był niezwykle udany dla Sądeczan. Dwie wokalistki – Beata Dobosz i Kasia Stanek przez długi czas walczyły o kontrakt płytowy w dwóch kolejnych edycjach programu „The Voice of Poland”. Natomiast dwa zespoły – Lachersi i El Saffron – dotarli do finałów kolejno piątej i szóstej edycji „Must Be The Music”.
Co słychać u sądeckich wokalistek i zespołów? Odpowiedź w marcowym numerze miesięcznika "Sądeczanin".

(ALF)






Dziękujemy za przesłanie błędu