Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
10/01/2018 - 10:25

Sądecki „Elektryk” znowu na szczycie podium. Technikum najlepsze w całej Polsce

Rok temu trzeci, teraz znów zdystansował rywali z całego kraju i zajął najwyższe miejsce na podium prestiżowego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektywy. Sądecki „Elektryk” znowu najlepszy w Polsce.

Społeczność sądeckiego "Elektryka", która obejmuje uczniów, absolwentów i nauczycieli szkoły po raz kolejny cieszy się wielkim sukcesem, z którego wszyscy są bardzo dumni. Na pierwsze miejsce rankingu Perspektyw Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych wskoczył po dwóch latach przerwy, kiedy to zajmował trzecie miejsce. W publikowanym od siedemnastu lat zestawieniu technikum po raz szósty z rzędu znajduje się w pierwszej trójce najlepszych polskich szkól. Na pozycję lidera „elektryk” wysunął się po raz trzeci.

Wyniki rankingu zostały ogłoszone w nocy z wtorku na środę,  ale jak zdradza wicedyrektor szkoły Krystyna Rembiasz, już wczoraj było wiadomo, że „coś jest na rzeczy”.

- Dyrektor Walenty Szarek otrzymał z Warszawy wiadomość, że ma się stawić na gali wręczenia nagród. Z samego rana pojechał z silną ekipą uczniów i nauczycieli.   

Informacja o zwycięstwie szybko rozeszła się pocztą pantoflowa. W „ elektryku” urywają się telefony. Z gratulacjami dzwonią przede wszystkim absolwenci. Także ci, którzy zdali maturę wiele lat temu. 

- Skoro dyrektora nie ma, to na mnie spada ta radość - mówi Krystyna RembiaszJaka jest tajemnica sukcesu sądeckiego" Elektryka"? Odpowiedź wydaje się prosta. Świetna kadra i dobrzy uczniowie. To system naczyń połączonych, który od lat pozwala sądeckiej szkole osiągać tak dobre wyniki.

- U nas w szkole po prostu każdy robi swoje, najlepiej jak potrafi. Wszyscy bardzo się staramy. I nauczyciele i uczniowie.  I najważniejsze, nie ma w tym wszystkim przymusu. To szkoła, w której po prostu uczniowie lubią się uczyć - mówi wicedyrektor.

Czy sądecki „Elektryk” to fenomen, skoro  w rok w rok w prestiżowym rankingu Perspektyw dystansuje rywali z całego kraju? Uważany za twórcę sukcesu szkoły dyrektor Walenty Szarek w wywiadzie udzielonym miesięcznikowi Sądeczanin zdradzał, że do tego typu zestawień podchodzi z dystansem.

Jeśli biegnie się na tysiąc metrów, to można kontrolować bieg. Można widzieć, gdzie przeciwnicy i jeśli ma się na tyle duże umiejętności i siły, można ten bieg wygrać. Natomiast rankingi to jest trochę taka działalność na ślepo, bo my nie wiemy, jak wypadną inne szkoły. To blisko dwa tysiące wyników, z czego kilkaset jest znakomitych. To nie jest rywalizacja. Staramy się uzyskać jak najlepsze wyniki i od sześciu lat one są niemal identyczne.

 - I mam tu na myśli wynik matury na poziomie podstawowym, i rozszerzonym, ilość laureatów i finalistów olimpiad na poziomie centralnym oraz wyniki egzaminów zawodowych. To wszystko przelicza się na punkty i z tego, co roku od zera tworzony jest ten ranking. Cztery lata zajęło mi budowanie tego, co chciałem zrobić, a od sześciu lat cieszymy się efektami. Raz te wyniki wystarczą, żeby być najlepszym w Polsce, innym razem, żeby być na trzecim czy drugim miejscu. To pochodna tego, jak wypadną inne szkoły - dodaje Szarek. 

Publikowany od siedemnastu lat Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektywy jest ważnym instrumentem w badaniu jakości szkolnictwa ponadgimnazjalnego - czytamy na portalu perspektywy.pl - Jego adresatami są przede wszystkim uczniowie z najstarszych klas gimnazjów, którzy już w czerwcu muszą podjąć bardzo ważną decyzję. Wybrać taką szkołę, która doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu.

Poza rankingiem techników opublikowano też ogólnopolski ranking obejmujący pięćset liceów ogólnokształcących. Najlepiej wypadło Akademickie LO im. Króla Bolesława Chrobrego, które uplasowało się na dobrym,  34. Miejscu. Dopiero w drugiej setce odnajdujemy Społeczne Liceum Ogólnokształcące "SPLOT".  237. pozycję  zajmuje I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza, na 391 miejscu  znalazło się II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej.

 [email protected] fot. gala rankingu, rok 2015

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu