Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
17/04/2018 - 08:05

Rzeźba marszałka Józefa Piłsudskiego powstaje w gipsie. W mieście pojawią się duże skarbony

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, który ma stanąć na pustej już obecnie działce przy al. Wolności w Nowym Sączu jest w fazie rzeźbienia w gipsie. Monument ma uświetnić rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Monument przedstawiający marszałka siedzącego na koniu stanie w miejscu zburzonego w 2015 roku pomnika Armii Czerwonej. Pod koniec ubiegłego roku Rada Miasta Nowego Sącza przyjęła uchwałę w tej sprawie.

Zobacz także: Poznajecie to miejsce? Żywotniki zachodnie legły pod mechaniczną piłą

Nowy Sącz, jako pierwsze miasto w Polsce, już w 1916 roku nadał Piłsudskiemu honorowe obywatelstwo, uprzedzając decyzję Krakowa i Lwowa.

O budowę monumentu od 2010 roku zabiegało Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota. Mieszkańcy miasta inicjatywę poparli i dwa lata później został powołany Społeczny Komitet Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego.

Od kilku tygodni na terenie Nowego Sącza komitet prowadzi uliczną zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika. W lutym br. odbywała się ona na ulicach miasta, w galeriach handlowych. Kwestowali wolontariusze.

Tadeusz Nowak, prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota zapewnia, że zbiórka na pomnik trwa dalej i będzie prowadzona do momentu, kiedy na działce nieopodal Miejskiego Ośrodka Kultury on stanie.

Teraz Społeczny Komitet Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego przygotowuje się do ustawienia w różnych punktach miasta skarbon, do których mieszkańcy będą mogli wrzucać pieniądze, które zostaną przeznaczone na realizację tej inwestycji.

- Skarbonki zostaną ustawione jeszcze w tym, albo w przyszłym tygodniu między innymi w Urzędzie Miasta, jak również w galeriach: Trzy Korony oraz Gołąbkowice w Nowym Sączu   - mówi Tadeusz Nowak. - Obecnie pomnik jest rzeźbiony w gipsie. Do tej pory wydaliśmy na realizację tego przedsięwzięcia około 150 tys. złotych.

Koszt postawienia pomnika szacowany jest na około 480 tys. złotych. Inicjatorzy budowy chcą, aby pomnik był gotowy przed 11 listopada br., a jego odsłonięcie nastąpiło w 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Chcielibyśmy bardzo, aby nasza inicjatywa wpisała się w ogólnopolskie, niepodległościowe wydarzenia. – dodaje szef Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota.

Stowarzyszenie planuje już kolejny koncert charytatywny. Odbędzie się on 5 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej. Dochód z tej imprezy zostanie przeznaczony na budowę pomnika.

[email protected], Fot. IM.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku