Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 listopada. Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka
przewiń w dół
Data Publikacji: 
13/11/2017 - 04:55

Robert Sobol uhonorowany Medalem "Dziękujemy za wolność"


Robert Sobol uhonorowany został Medalem "Dziękujemy za wolność". Ten kolejny wyraż wdzięczności za zaangażowania w walkę o przywrócenie Polsce niezależnego bytu odebrał 11 listopada w sali obrad Rady Miasta Krakowa.

Medale "Dziękujemy za wolność" przyznaje Stowarzyszenia „Sieć Solidarności" , którego przezesem jest Edward E. Nowak, legenda podziemnej "Solidarności", skazany w stanie wojennym na 4 lata więzienia. Robert Sobol był w tej edycji  jedynym odznaczonym reprezentantem Sadecczyzny podczas krakowskich uroczystości.

Idea Medalu "Dziękujemy za wolność” narodziła się w środowisku hutniczej Solidarności, dlatego Medal nie jest wykonany z brązu srebra czy złota ale z stali. Jest to kawałek stalowej blachy grubej na 4 milimetry. Na medalu widnieje biały napis „Dziękujemy za Wolność”. W centralnym miejscu Medalu tłum ludzi, to postacie hutników z terenu kombinatu Huta Sendzimira w Nowej Hucie, podczas strajku wiosną 1988 roku.

Jak dodał Edward E. Nowak, „Dziękujemy za wolność” stanowi symboliczny wyraz koleżeńskiej wdzięczności za wybitne zasługi dla wolności, niepodległości, demokratycznej i samorządnej Rzeczpospolitej Polskiej. Dla dzieci i młodzieży stanowi żywą naukę najnowszej historii Polski, pisanej życiorysami ich dziadków i babć, cioć i wujków, najbliższych. (opr. tk) Fot. Daria Sobol

https://www.sadeczanin.info/rozmaitosci/listopadowy-miesiecznik-sadeczanin-juz-w-sklepach-i-kioskach
Komentarze Facebook