Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 października. Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
06/01/2018 - 12:50

Przez Nowy Sącz przeszedł Orszak Trzech Króli. Pokłon sądeczan na rynku [ZDJĘCIA]

Trzej Królowie i sądeczanie już po raz szósty pokłonili się Świętej Rodzinie i złożyli w darze mirrę, kadzidło i złoto. Podobnie jak w ubiegłym roku w rolę mędrców wcielili się Mariusz Horowski, Mariusz Brodowski i Jan Pasiut. Na rynek w barwnym orszaku przeszły tłumy mieszkańców.

Od kolorowych koron zdobiących głowy sądeczan aż się roiło. W tym roku pogoda dopisała. Pochód wyruszył dziś z ul. Gwardyjskiej i ulicą Lwowską dotarł na płytę sądeckiego rynku.  

Po drodze orszak zatrzymał się m.in. przy siedzibie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, gdzie z odbyło się spotkanie z patronką miasta św. Małgorzatą, mieszczanami i księżmi, a potem przystanął jeszcze na rogu ul. Jagiellońskiej i Rynku, gdzie sądeczanie mogli zobaczyć krótką scenkę z udziałem Heroda, arcykapłanów i trzech króli.

Wśród tłumu, często przebranych sądeczan znaleźli się m.in. wiceprezydenci Nowego Sącza: Jerzy Gwiżdż i Wojciech Piech, radna Bożena Jawor, inicjatorka Nowosądeckiego Pokłonu Trzech Króli, a także i inni radni. Mieszkańcy spieszyli oddać pokłon Świętej Rodzinie całymi rodzinami.

 - Po raz kolejny spotykamy się na sądeckim Rynku, by pokłonić się Świętej Rodzinie – mówił wiceprezydent Jerzy Gwiżdż do zebranych na rynku sądeczan. - Jest to wydarzenie, które ma wielki wymiar religijny, ale także i wspólnotowy. Dziękuję za to, że jesteśmy tu razem z całymi rodzinami.

W rolę biblijnych postaci wcielili się znani sądeczanie: wspomniani już Pasiut, Horowski i Brodowski, ale także Aleksander Porzucek, Józef Stec. Przed stajenką znajdującą się na scenie przed ratuszem odbyła się inscenizacja pokłonu. W tym roku w rola Świętej Rodziny przypadła Justynie i Piotrowi Kudybom oraz ich ośmiomiesięcznemu synkowi Piotrusiowi.  Mieszkańcy Nowego Sącza i regionu usłyszeli życzenia na Nowy 2018 rok. Było też błogosławieństwo.

- Moment narodzenia przed dwoma tysiącami lat Pana Jezusa zmienił bieg historii świata – zaakcentował dr  Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty. - Dzięki temu wydarzeniu tak licznie gromadzimy się w tym miejscu. Dzisiaj radujemy się. To jest moment Bożego Narodzenia, w którym się wszystko rozpoczęło. Życzę, abyśmy obdarzali miłością bliźniego. Idźmy więc za Gwiazdą Betlejemską. Szczęść Boże na 2018 rok.

Obok sceny sceną stanęła żywa szopka ze zwierzętami. Miejsce to było oblegane szczególnie przez najmłodszych mieszkańców Nowego Sącza.

Na zakończenie wspólnie śpiewano kolędy i pastorałki. Odśpiewano m.in. „Mędrcy Świata, monarchowie” i „Pastorałkę sądecką” Jerzego Masiora z muzyką Aleksandra Porzucka.

W tym roku w organizację Nowosądeckiego Pokłonu Trzech Króli zaangażowanych blisko 120 osób.

Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miasta Nowego Sącza, I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza oraz i Pałac Młodzieży w Nowym Sączu. Za reżyserię i scenariusz odpowiedzialni byli Barbara Porzucek i Jakub Bulzak z "Długosza". Kostiumy przygotowała Anna Skierska z Pałacu Młodzieży. Ona tez była odpowiedzialna za charakteryzację.

O oprawę muzyczną zadbał Aleksander Porzucek, Zespół Sanctus i studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Porządku pilnowali harcerze z Czarnej Jedynki i organizacji Strzelec. 

Iga Michalec, [email protected], Fot. IM
 

VI Nowosądecki Pokłon Trzech Króli

Trzej Królowie i sądeczanie już po raz szósty pokłonili się Świętej Rodzinie i złożyli w darze mirrę, kadzidło i złoto.
Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu