Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
19/01/2018 - 14:00

Przed kwalifikacją wojskową nie uciekniesz. Jak mus to mus

Ponad 3,6 tysiąca młodych mężczyzn z Nowego Sącza oraz powiatów nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego ma obowiązek stawienia się w tym roku przed komisjami lekarskimi. 30 stycznia br. rusza w Małopolsce kwalifikacja wojskowa.

Obowiązek ten dotyczy mężczyzn urodzonych w 1999 roku, a także tych, którzy urodzili się w latach 1994-1998 i do tej pory nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynności służby wojskowej. Przed komisją lekarską powinny stanąć też kobiety urodzone w latach 1994-1999, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub też uzyskają je w związku z kierunkiem studiów.

- Jest to, jak szacujemy prawie 250 pań z Nowego Sącza i powiatów nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego. - mówi mjr Krzysztof Cabała, szef Wydziału Rekrutacji Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik powoła 23 powiatowe komisje lekarskie, które będą działać na terenie całego województwa. Po jednej w każdym powiecie i mieście na prawach powiatu z wyjątkiem Krakowa. W stolicy Małopolski funkcjonować będą dwie komisje lekarskie. Pracować będzie też oczywiście Wojewódzka Komisja Lekarska, w której skład wchodzą m.in. przedstawiciele wojewody. Ona będzie nadzorować i kontrolować prace komisji powiatowych.

Zobacz także: Komisje lekarskie biorą się do pracy. Rusza kwalifikacja wojskowa!

Powiatowa komisja lekarska dla Nowego Sącza zaczyna działać 30 stycznia br. Jej członkowie będą pracowali w lokalu Spółdzielni Ogrodniczej Ziemi Sądeckiej w Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 18) do 19 lutego. W tym samym miejscu zbierze się też komisja lekarska dla powiatu nowosądeckiego, która pracowała będzie od 20 lutego do 27 kwietnia br.

Powiatowa komisja lekarska dla powiatu limanowskiego ulokuje się w Zespole Szkół Samorządowych w Limanowej i będzie pracowała od 12 marca do 27 kwietnia.  Powiatowa komisja lekarska dla powiatu gorlickiego będzie funkcjonowała w Szpitalu Specjalistycznym im. H. Klimontowicza w Gorlicach od 1 lutego do 9 marca br.

- W każdej dwuosobowej komisji zasiada lekarz – informuje mjr Cabała. – Orzeka ona, czy dana osoba może  czynnie służyć w wojsku. Każda z nich, po przeprowadzonych badaniach lekarskich może być uznana za zdolną lub niezdolną pod względem fizycznym i psychicznym do czynnej służby wojskowej i uzyskuje jedną z kategorii wojskowych.

Trzeba pamiętać, że służba wojskowa, na mocy ustawy o powszechnym obowiązku obrony, jest obecnie formą ochotniczą. Osoby, które uzyskały zdolność do pełnienia czynnej służby wojskowej (kategoria A lub D) podlegają przeniesieniu do rezerwy po upływie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia (decyzji administracyjnej). Osoby te nie są powoływane do czynnej służby wojskowej

Kategorie wojskowe:

- „A” ─ „zdolny do czynnej służby wojskowej”;
- „B” ─ „czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej”;
- „D” ─ „niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, zdolny w czasie mobilizacji”;
- „E” ─ „trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny”.

– Dzisiaj młodzi ludzie zainteresowani są pełnieniem różnych form służby wojskowej. Pytają o możliwość podjęcia służby przygotowawczej, pełnienia służby w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, służby kandydackiej oraz zawodowej służby wojskowej. Młodzież traktuje stawiennictwo do kwalifikacji bardzo poważnie, z myślą o związaniu swojej przyszłości z mundurem – mówi major Krzysztof Cabała. 

Osoby wzywane do kwalifikacji wojskowej są zobowiązane zgłosić się na wezwanie w określonym miejscu i terminie, zabierając ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości w celu okazania go wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta); posiadaną dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub fakt pobierania nauki. 

Osoba, która z ważnych przyczyn (np. z powodu choroby) nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w wyznaczonym terminie i miejscu, powinna zgłosić ten fakt do właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), który wyznaczy jej inny termin stawiennictwa. 

W razie nieusprawiedliwionego niezgłoszenia się do kwalifikacji wojskowej, wójt, burmistrz, prezydent miasta może nałożyć na tę osobę grzywnę albo zarządzić przymusowe jej doprowadzenie przez policję.

[email protected]. , Fot. (ROB)







Dziękujemy za przesłanie błędu