Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 22 lipca. Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca
13/10/2017 - 08:40

W Marcinkowicach spalił się dom. Sześcioosobowa rodzina musi na nowo urządzać swe życie

Pożar drewnianego domu mieszkalnego w Marcinkowicach objął cały budynek. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale straty szacuje się na około 350 tys. złotych. Miejscowa społeczność ruszyła z pomocą.

W jednym z domów w Marcinkowicach wybuchł pożar. Niestety dom prawie w całości był drewniany, dlatego ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał. Dodatkowym utrudnieniem dla służb ratowniczych był dojazd, ponieważ numery budynków w całej gminie są źle naniesione na mapę.

- Pożarem zostało objęte w całości poddasze budynku mieszkalnego oraz szopa, która była dobudowana do domu. Znajdował się w niej materiał palny do pieca  centralnego – tłumaczy Marian Marszałek, rzecznik prasowy KM PSP w Nowym Sączu.

W domu mieszkała sześcioosobowa rodzina, w tym czworo dzieci w wieku szkolnym. W  chwili wybuchu pożaru dom był zamknięty i - szczęśćie w nieszczęściu - nikogo nie było w środku. Obok płonącego budynku znajdowała się stodoła i szopa, które strażacy polewali, aby zapobiec przemieszczaniu się ognia na kolejne zabudowania. Wielkim zagrożeniem dla ratowników był prąd, dochodziło do zwarć elektrycznych.

 - Po przybyciu dodatkowych sił wstrzymaliśmy polewanie budynku wodą  ze względu na zagrożenie porażenia prądem. Jeden ze strażaków w specjalnym ubraniu i obuwiu oderwał przewód elektryczny od ściany budynku i przeniósł jak najdalej od domu. Następnie zajęli się nim pracownicy pogotowia energetycznego - dodaje strażak.

Kolejnym zagrożeniem była kuchenka wyposażona w butlę gazową. Udało się ją wynieść bezpiecznie na zewnątrz budynku. Straty jakie ponieśli właściciele domu szacuje się na około 350 tys. złotych, a  uratowane mienie na około 100 tys. Nie wiadomo co było przyczyną wybuchu ognia.

Pożar gasiło trzydziestu strażaków z JRG w Nowym Sączu, a także z OSP Niskowa, Klęczany, Brzezna-Litacz, Krasne Potockie i Chochorowice. Na miejscu pracowało także pogotowie energetyczne i policja. Działania ratowniczo-gaśnicze trwały prawie cztery godziny.


Mieszkańcy Marcinkowic organizują zbiórkę pieniędzy na budowę nowego domu dla rodziny, która została bez dachu nad głową.

RG [email protected] Fot. OSP Niskowa

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.

Dziękujemy za przesłanie błędu