Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
przewiń w dół
21/07/2017 - 09:00

Pół miliona złotych kar dla gmin, które nie dbają o czystość powietrza

Czy gminy z naszego regionu dbają o jakość powietrza? Kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazała, że nie wszyscy wywiązują się ze swych obowiązków. WIOŚ nałożył też słone kary.

W naszym rejonie w latach 2013 - 2015 trwał Program Ochrony Powietrza, w ramach którego gminy były zobowiązywane do podjęcia działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Były to rutynowe kroki, polegające głównie na likwidacji najbardziej szkodliwych źródeł emisji.

Jak wynika z przeprowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie kontroli, aż w 40 z 45 skontrolowanych jednostkek administracyjnych stwierdzone zostały usterki. Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci gmin i miast w większości nie realizują powierzonych im zadań. Na pochwałę zasłużyły jedynie Olkusz, miasto Gorlice i Tarnów.

Na 27 gmin, w tym na gminy: Podegrodzie, Grybów oraz Kamionka Wielka, zostały nałożone kary za niewypełnienie zadań, których łączna kwota wynosi pół miliona złotych. Dla trzech gminyz naszego regionu kary wyniosły po 10 tys. zł Nakładane obecnie kary dotyczą zaniedbań z lat 2013 – 2015. Gminy odwołują się od nich do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Dawid Potoczek Fot. A.M.