Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
09/12/2017 - 17:50

Pokazali, jak palić w piecu, aby nie zatruwać powietrza i zaoszczędzić pieniądze! Wystartowała akcja edukacyjna

Dzisiaj na osiedlu Poręba Mała została przeprowadzona akcja informacyjna „Bilon Korzyści”. Pokazano, jak palić w piecu, aby zmniejszyć wydatki na opał i nie zatruwać powietrza.

- Przeprowadziliśmy pokaz palenia w piecu, jak to robić prawidłowo i bez błędów. Jak rozpoznać czy robimy to dobrze? Jeśli z komina leci gęsty dym to znaczy, że działamy nieprawidłowo. Jeśli natomiast dym jest znikomy, to wszystko w porządku. Pokazaliśmy, jak uzyskać taki efekt – powiedział nam Krzysztof Wożniak z Grupy Zdrowego Oddychania.

Jak wyglądał instruktarz? - Mamy dwa takie same piecyki i ten sam rodzaj paliwa, prezentujemy więc różnicę w działaniu. Chodzi o metody górnego i dolnego spalania. W tym pierwszym przypadku dymu właściwie nie ma, natomiast w drugiej wersji jest go kilkudziesięciokrotnie więcej. Chcemy, aby ludzie zrozumieli, że przy paleniu w piecu wcale nie musi być dymu. Trzeba tylko wiedzieć, jak to robić - dodał Woźniak w rozmowie z portalem "Sądeczanin".

Inicjatorem przedsięwzięcia był Błażej Targosz, przewodniczący Zarządu Osiedla Poręba Mała. Do akcji włączyły się też Grupa Zdrowego Oddychania, Zarząd Osiedla Wólki z prezesem Krzysztofem Dyrkiem na czele i ‘Czyste Ogrzewanie”.  - Nasze osiedle składa się z domów jednorodzinnych i mieszkańcom chcieliśmy pokazać, jak mogą zaoszczędzić na ogrzewaniu, a przy okazji zadbać o jakość powietrza. Wbrew pozorom jest to bardzo proste - powiedział przewodniczący.

Zalety roz­pa­la­nia w piecu od góry to:

Czyst­sze spa­la­nie, czyli brak dymu i smoły, skrom­niut­kie ilo­ści sadzy, o ~50–80% niż­sza emi­sja pyłów, około 1/3 oszczęd­no­ści paliwa, brak potrzeby odwie­dza­nia kotłowni po roz­pa­le­niu przez kilka lub kilkanaście godzin

- Chcemy również przenieść taką akcję informacyjną na inne osiedla, aby uczyć wszystkich nowosądeczan takiej metody palenia w piecu. Dziękuję za zaangażowanie kilku radnym, którzy włączają się do akcji, są to Andrzej Bodziony, Tomasz Cisoń, Konstanty Legutko, Dawid Dumana i Przemysław Gawłowski. Podziękowania należą się również Michałowi Leśniakowi oraz mistrzowi kominiarskiemu Tomaszowi Szołdrowskiemu - wyliczył Błażej Targosz.

MŚ ([email protected])

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu