Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 czerwca. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
przewiń w dół
17/04/2017 - 16:10

Pogoda: wciąż śnieg i przymrozki. To może zniszczyć uprawy

Południe Polski czekają opady śniegu i nocne przymrozki nawet do -10 stopni Celsjusza - ostrzegają synoptycy. Meteorolodzy za ten spodziewany, kilkudniowy nawrót zimy winią niż, który (jak to niż) nadciąga znad południowej Europy.

- Niż przemieszcza się znad Europy południowej w kierunku Ukrainy i namiesza w pogodzie w południowej części kraju - ostrzegają specjaliści z serwisu łowcyburz. - Niż będzie zasysał zimne powietrze arktyczne i pchał je na południe. Przez to właśnie musimy się liczyć z nader niską - jak na drugą połowę kwietnia - temperaturą.

Sprawdź: Uwaga, idą niebezpieczne roztopy

Nocami nastąpią przez to silne przymrozki. Temperatura minimalna może spaść do ok. -5°C, zaś na Sądecczyźnie, zwłaszcza na dnie dolin i kotlin, będzie jeszcze gorzej, bo poniżej -10°C. Człowiek sobie z tym poradzi bez trudu, gorzej z roślinami, zwłaszcza, że po kilkunastu ciepłych dniach nastąpił już u nich kolejny etap wegetacji.

Zagrożone szczególnie są drzewa owocowe, których pąki, kwiaty i zalążki owoców mogą nie przetrwać mrozów. Uwaga działkowcy, miłośnicy owoców z własnych ogrodów i właściciele sadów: prawdopodobnie najsilniejsze przymrozki nastąpią w nocy z czwartku na piątek.

Zobacz też: Pogoda nas nie rozpieszcza

Jednak już od lanego poniedziałku, będzie padał śnieg. Niemal wszędzie, głownie nocami. To kolejny, po mrozie problem, szczególnie dla pełnych już liści drzew oraz linii energetycznych. (kt)

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu