Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 15 lutego. Imieniny: Arnolda, Jowity, Georginy
19/07/2018 - 13:30

Podtopienia na Sądecczyźnie. Zalane domy, drogi, wezbrane rzeki

W ciągu ostatniej doby na terenie Sądecczyzny strażacy interweniowali kilkaset razy. W całym powiecie obowiązuje pogotowie powodziowe, pierwsza wprowadziłą je Łososina Dolna, gdzie rzeka Łososina wylała już w nocy na drogę nr 75.


O sytuacji na Sądecczyźnie mówi nam Ryszard Wąsowicz, kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu.

W gminie Łososina Dolna od godziny 7 rano obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. W dalszym ciągu spodziewane są wzrosty poziomu wód łącznie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych; zapowiadany jest 3. stopień w skali trzystopniowej na terenie powiatu nowosądeckiego.

Dunajec na wysokości mostu św. Kingi. Fot. Rafał Michalik

Przekroczenie stanów ostrzegawczych nastąpiło na rzekach: Dunajec w miejscowości Gołkowice, Biała Tarnowska w miejscowości Grybów, Poprad w Starym Sączu, Poprad w Muszynie, Łososina w miejscowości Pawłowice niedaleko Łososiny Dolnej.

Zablokowana została droga gminna w miejscowości Zabrzeż, jak również droga gminna w relacji Jazowsko- Łazy Brzyńskie. Lokalne podtopienia budynków mieszkalnych miały miejsce w Starym Sączu oraz w gminie Łącko: Jazowsku, Łazach Brzyńskich, Woli Piskulinej, Zabrzeżu i Zarzeczu 

Na małopolskim odcinku Małej Wisły spodziewany jest wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanu alarmowego. Na Wiśle w Małopolsce notowany będzie wzrost poziomu wody w strefie stanów średnich, punktowo na granicy strefy stanów średnich i wysokich.

Co gorsza, wciąż pada. Meteorolodzy zapowiadają intensywne opady deszczu z burzami, od 20 do 40 mm na terenie powiatów gorlickiego, limanowskiego myślenickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, oświęcimskiego, suskiego, tatrzańskiego, wadowickiego. (Karolina Kosiba)

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2018

Miesięcznik Sądeczanin luty 2019 roku