Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
11/06/2015 - 07:00

Pierwsze zabiegi wszczepienia protezy stawu biodrowego w krynickim szpitalu

W Szpitalu im. dr. J. Dietla w Krynicy-Zdroju, po raz pierwszy w historii tej placówki, przeprowadzono operacje wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego. Zabiegowi zostali poddani dwaj pacjenci, mieszkańcy Sądecczyzny. Chorzy przeszli go pomyślnie. Teraz czeka ich intensywna rehabilitacja.
Jest to procedura medyczna, którą krynicki szpital będzie, podobnie jak wiele innych, wykonywał nieodpłatnie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dziewiątego czerwca br. operację wszczepienia endoprotezy całkowitej stawu biodrowego przeszło dwóch pierwszych pacjentów, mieszkańców Sądecczyzny.

Zabiegi zostały przeprowadzone na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. W obu przypadkach operatorami byli świetni chirurdzy - ortopedzi pracujący w krynickim szpitalu – lek. med. Jacek Ślipek, zastępca ordynatora wspomnianego oddziału i lek. med. Cezary Solarz.

Dyrektor krynickiego szpitala Sławomir Kmak jest przekonany, że z biegiem czasu operacje te będą wykonywali wszyscy chirurdzy – ortopedzi pracujący w tym oddziale.

- Pacjenci przeszli bardzo dobrze zabiegi – powiedział naszemu portalowi Sławomir Kmak, dyrektor krynickiego szpitala. – Obaj czują się dobrze. Czeka ich oczywiście jeszcze rehabilitacja. Kolejne zabiegi zaplanowaliśmy już w lipcu. Założyliśmy, że co miesiąc, w naszym szpitalu, będą przeprowadzane cztery takie operacje refundowane przez NFZ.

Dlaczego tylko kilka?. Otóż operacja wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego jest, jak przyznaje szef krynickiej lecznicy, procedurą medyczną dość kosztowną.

- Jedna operacja wszczepiania stawu biodrowego ma równowartość pięciu zabiegów chirurgicznych artroskopii kolana – mówi dyrektor Kmak. – Przyjęliśmy, że w pierwszej kolejności będą, jak do tej pory, wykonywane zabiegi u pacjentów, którzy trafiają do naszej placówki w stanach nagłych oraz z urazami wymagającymi błyskawicznej interwencji medycznej.

Operacje wszczepienia stawu biodrowego są natomiast zabiegami planowymi. Krynicki szpital zaczął wykonywać te zabiegi w ramach kontraktu, który posiada oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.

Do kolejki oczekujących na takąoperację, w krynickim szpitalu zapisało się już kilka osób.

Na ten chirurgiczny zabieg decydują się pacjenci mający problemy ze stawem biodrowym, który na skutek choroby trzeba wymienić na sztuczną protezę.

Chorzy przed zabiegiem mają duże problemy z poruszaniem się. Chodzenie sprawia im duży ból. Po operacji poprawia się im w znaczący sposób jakość życia.

- Pacjenci, po rehabilitacji, szybko wracają do pełnej sprawności fizycznej i zawodowej –
stwierdza dyrektor Kmak. – Cieszę się, że nasza placówka dołączyła do szpitali, w których wykonywane są tego typu zabiegi. Krynicki szpital musi się rozwijać. To jest dla nas priorytetem.

(MIGA)
Fot. (MIGA), Grzegorz Chmielowski.







Dziękujemy za przesłanie błędu