Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 grudnia. Imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny
23/09/2018 - 15:25

Onkologia do rozbudowy! Czy wykonawcy znów dadzą zaporowe ceny? [ZDJĘCIA]

Aż trudno uwierzyć w to, że Centrum Onkologii w Nowym Sączu działa już pięć lat. Placówka funkcjonująca przy Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego zostanie w ciągu najbliższych dwóch lat rozbudowana. Dlaczego? Bo takie jest duże zapotrzebowanie na usługi świadczone przez tę placówkę.

Przypomnijmy, że Centrum Onkologii w Nowym Sączu przyjęło pierwszych pacjentów w lutym 2013 roku. O budowę sądeckiej onkologii zabiegał usilnie i doprowadził inwestycję do szczęśliwego finału Artur Puszko, dyrektor sądeckiego szpitala, który zmarł nagle w lutym br. Modernizacja oddziałów sądeckiego i powstanie onkologii były "oczkiem w głowie" dyrektora Puszko.

Czytaj także: Szpital ma grubą kasę na ginekologię, a wykonawcy chcą jeszcze więcej

Uruchomienie Centrum Onkologii okazało się przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę". Szybko okazało się, że taki ośrodek w Nowym Sączu był bardzo potrzebny. Przez ostatnich pięć przewinęło się przez niego sporo pacjentów i wielu odzyskało zdrowie.

Teraz szykuje się jego rozbudowa, bo takie są potrzeby. Rozbudowa sądeckiej onkologii została ujęta w ramach dużego programu inwestycyjnego polegającego na modernizacji kilku oddziałów szpitalnych i budowie nowego pawilonu ginekologiczno-położniczego. Całkowita wartość projektu to ponad 49 mln złotych. Szpitalowi udało się pozyskać prawie 40 milionów złotych unijnego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Kierownictwo szpitala ogłosiło właśnie przetarg na rozbudowę onkologii.

- Projekt ten musimy zrealizować do 2020 roku - mówi Lidia Zelek, dyrektor sądeckiego szpitala. - Teraz, niestety sytuacja jest taka, że wydłużają się przetargi, a ceny składane przez oferentów są z reguły o trzydzieści procent wyższe w stosunku do cen kosztorysowych. Dlatego też w związku z taką sytuacją zdecydowałam się już teraz ogłosić przetarg na rozbudowę sądeckiej onkologii.

Budynek onkologii zostanie rozbudowany w stronę parkingu przed budynkiem onkologii.

- W ramach planowanej inwestycji powiększymy radioterapię o brachyterapię, a także Zakład Medycyny Nuklearnej - dodaje dyrektor Zelek. - Musimy również zwiększyć liczbę łóżek oddziału Onkologii Klinicznej, zwłaszcza tej części, gdzie są leczeni pacjenci przyjmujący chemioterapię. Tylu jest pacjentów. Nie chcemy, aby chorzy czekali w kolejce na chemioterapię.

Dyrektor Lidia Zelek ma nadzieję, że do przetargu staną wykonawcy i, że ceny, jakie zaoferują nie okażą sie dla szpitala zaporowe.

Ośrodek onkologiczny ma być połączony estakadą z nowym pawilonem ginekologiczno-położniczym. Jego budowa już powinna była się zacząć. Niestety. Szpital unieważnił już dwa przetargi z powodu zbyt wysokich cen dyktowanych przez oferentów. Obecnie został ogłoszony trzeci przetarg.

[email protected], Fot. IM.

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu