Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
29/08/2013 - 15:25

Nowy zakład i nowe perspektywy. Owoc Łącki w Olszanie

Od dzisiaj rozpoczyna funkcjonowanie zakład przetwórstwa owoców w Olszanie. Zakład należy do Sądeckiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw „Owoc Łącki”. Wyposażony został w najnowocześniejsze dostępne urządzenia do produkcji koncentratów. Jak mówią sami sadownicy, otwierają się przed nimi nowe perspektywy.
Otwarty dzisiaj (29 sierpnia) zakład przetwórstwa owoców dziennie przerabiać ma w sumie 600 ton owoców. - Będziemy robić przede wszystkim soki i koncentraty owocowe – mówi prezes Owocu Łąckiego, Bolesław Zając. – Jesteśmy nastawieni na skup owoców od sadowników z Sądecczyzny i limanowszczyzny, to jest u nas zagłębie sadownicze.
Zakład zatrudniać będzie kilkadziesiąt osób, w zależności od tego, jaki będzie okres zbiorczy. Będą to zarówno nowozatrudnione osoby, jak i dotychczasowi pracownicy Owocu Łąckiego, którzy pracują w Łącku w bazie chłodniczej.
- To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców, nie tylko gminy Podegrodzie, ale i okolicznych miejscowości – uważa Małgorzata Gromala, wójt gminy Podegrodzie. - Będzie praca dla sadowników, dla mieszkańców tutejszych gmin.
Gromala ma nadzieje, że z powstaniem zakładu przetwórstwa wiązać się będzie rozwój sadownictwa w regionie.
W podobnym tonie wypowiada się Józef Sułkowski, prezes Spółdzielni Ogrodniczej Ziemi Sądeckiej. - Zawsze jest dobrze, jak zakład powstaje, bo coś się tworzy – miejsca pracy, życie, tworzy perspektywy dla młodych – twierdzi Sułkowski. - Dla sadowników to jest rozwój, perspektywa przyszłości, dawanie szansy rozwoju tym, co pozostają na gospodarstwach.
Otwarcie nowego zakładu i jego możliwości produkcyjne mają duże znaczenie dla rozwoju lokalnego sadownictwa. Po zamknięciu Expolu część z nich miała problem, gdzie sprzedawać wyprodukowane przez siebie owoce. Teraz będą mieli miejsce zbytu dla swoich owoców. Z zakładu w Olszanie korzystać będą również sadownicy z innych regionów.
Już od kilku lat dostarczam owoce do zakładów w tym regionie, a jestem z Baranowa Sandomierskiego – mówi Andrzej Niezgoda. - Zbyt jest, przyjeżdżamy tutaj i wszystko się sprzedaje. Ale z sadownictwa trudno się utrzymać.
Potwierdzają to słowa Józefa Sułkowskieg: - Jest coraz ciężej. Nie można porównywać obecnej chwili z tym, co było przed 30 laty. W tej chwili trzeba mieć dużą powierzchnię i super produkcję, żeby pokryć koszty produkcji.
Powstanie takiego zakładu w samym sercu bazy produkcyjnej daje sadownikom duże możliwości rozwoju. Nie będą musieli dostarczać już owoców do zakładó w innych, odległych miejscowościach. Sułkowski przewiduje, że jeśli rynek będzie prężnie działał, w regionie z pewnością będą powstawały sady typowo przetwórcze. – Powstanie takiego zakładu daje możliwość uzyskania najlepszych cen – podkreśla Sułkowski. Czy może to troszkę „podkręcić” sadowniczy biznes? – Bezwzględnie tak.
Zakład przetwórstwa owoców w Olszanie należy do Sądeckiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw „Owoc Łącki”. Po likwidacji Expolu, jest w regionie jedynym tak dużym zakładem. Wyposażony został w najnowocześniejsze dostępne urządzenia do produkcji koncentratów. Pozwoli to na uzyskanie zdolności produkcyjnej na poziomie 400 ton na dobę jabłek i 200 ton na dobę owoców miękkich.

KID
Fot. KID






Dziękujemy za przesłanie błędu