Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
11/05/2018 - 11:00

Nowy Sącz znów na marginesie! Tutaj batalionu Obrony Terytorialnej nie będzie!

Mimo początkowych optymistycznych rokowań już wiadomo, że w Nowym Sączu batalionu Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej nie będzie. Tym samym Nowy Sącz znów wyrzucony został poza margines przy podejmowaniu najważniejszych decyzji dla województwa i Polski.

Od dłuższego czasu w Małopolsce formuje się XI Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Jej dowództwo już powstało i mieści się w Krakowie. Kolejny krok to formowanie  batalionów. Do niedawna mówiło się, że owe bataliony mają powstać w większych miastach min. w Nowym Sączu, Tarnowie i Krakowie. Zresztą jeszcze w 2016 roku podczas wizyty w naszym regionie były już Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podtrzymywał te nadzieje goszcząc na jubileuszu Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej. 

Zobacz też: Tylko Sądeczanin.info zapytał Prezydenta RP: czy będzie Sądeczanka, kolej i wróci I Pułk Strzelców Podhalańskich [WIDEO]

Dziś już wiadomo ostatecznie, że  zapadła decyzja, iż w Nowym Sączu formacji jednak nie będzie. Bataliony powstaną w Krakowie, Oświęcimiu, Zakopanem i Tarnowie. Jak widać po raz kolejny nasze piękne, ukochane miasto przegrało lokalizację ważnego ośrodka np. z Tarnowem. Czyli inne miasta będą się rozwijać w kolejnym, nowym kierunku a nasze nie, bo za OT idą pieniądze, duże pieniądze.

I tak po raz kolejny miasto Nowy Sącz (miasto powszechnie uważane za bastion PIS-u w Polsce) zostało odstawione na margines. Oficjalnym powodem takiej decyzji jest brak odpowiedniej infrastruktury w mieście.

Zobacz też: Straż Graniczna przeszkoli Strzelców. „Narybek” obrony terytorialnej kraju

Bataliony liczą sobie około 500 żołnierzy, średnie miesięczne wyposażenie dla jednego z nich to około 500 zł. Mieszkańcom Sądecczyzny te pieniądze przejdą koło nosa. Wytrącono nam również z ręki ważny argument w walce o pieniądze na rozwój infrastruktury.

Ppłk mgr inż. Henryk Kiełbasa potwierdza tę informację – Nowego Sącza na mapie Obrony Terytorialnej nie będzie. Przy czym jednocześnie zastrzega, że wszystkie decyzje na ten temat zapadają na najwyższym szczeblu. Informuje też, że trwa właśnie pobór do XI Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej a zainteresowanie ze strony mieszkańców Sądecczyzny jest ogromne.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info 

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu