Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
10/07/2018 - 18:30

Nowy Sącz: w Parku Strzeleckim ławki porastają trawą. Kiedy przetarg? [ZDJĘCIA]

Miesiące uciekają, a w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu nic się nie dzieje – alarmują nas mieszkańcy. Pytają, kiedy pojawią się w nim ekipy budowlane Miasto Nowy Sącz otrzymało na rewitalizację parku 30 milionów złotych dofinansowania.

Wsparcie finansowe pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Środki na realizację inwestycji przyznał Zarząd województwa małopolskiego. Całkowita wartość zadania szacowana jest na 53 mln złotych.

- Hucznie bębniono, że są fundusze na rewitalizację. W blasku fleszy władze miasta podpisywały umowę na dofinansowanie zadania. I co? – mówi pan Zenon, mieszkaniec Nowego Sącza, który przyszedł do parku z wnuczką. – Śmiech na sali. Parkowe ptaki odchowają kolejne pokolenie i nic się nie zmieni.

Miesiące uciekają, a ogłoszenia przetargu na rewitalizację parku jak nie widać, tak nie widać. Zapytaliśmy w biurze prasowym Urzędu Miasta w Nowym Sączu, kiedy wreszcie ruszy procedura przetargowa.

Dowiedzieliśmy się, że trwają właśnie przygotowania, by tę procedurę rozpocząć. Kiedy faktycznie to nastąpi? Urzędnicy nie podają jeszcze dokładnej daty.

Władze miasta zakładają, że inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku. Realizacja zadania potrwa dwa lata.

Park Strzelecki zmieni się nie do poznania. Głównym elementem zrewitalizowanego terenu będzie istniejący amfiteatr, który zostanie powiększony do 4 tysięcy miejsc siedzących oraz w całości zadaszony.

Zmodernizowane zostaną alejki parkowe, pojawi się stylowa mała architektura, urządzenia sportowe i rekreacyjne dla dzieci i dorosłych, a także dla seniorów. Modernizacja obejmie też istniejące w parku korty tenisowe. Od listopada do marca czynne będzie sezonowe lodowisko, w pozostałych miesiącach roku natomiast wielofunkcyjne boisko oraz tzw. plac wodny. Przebudowane zostaną ciągi komunikacyjne ulic Jadwigi Wolskiej i Ogrodowej. Wykonane będą też miejsca postojowe dla samochodów osobowych

W parku zostaną wydzielone następujące strefy: kultura z amfiteatrem, rekreacyjno-spacerowa z uporządkowaną siecią ścieżek i alejek spacerowych, siłowniami na wolnym powietrzu, a także rekreacyjna z kortami tenisowymi, placem zabaw dla dzieci i częścią dla seniorów.

Rewitalizacja parkowego terenu (I etap) potrwa co najmniej dwa lata. Na przystosowanie brzegów pobliskiego Dunajca do potrzeb kajakarzy (II etap projektu, czyli odtworzenie słynnej „Wenecji”) trzeba będzie, niestety poczekać.

W ramach I etapu projektu zostanie wykonana też pełna rewitalizacja zadrzewionej części parku z zachowaniem oczywiście cennych przyrodniczo drzew.

Nie obejdzie się też bez koniecznej wycinki niektórych drzew. W miejsce tych usuniętych pojawią się nowe nasadzenia

[email protected], Fot. IM.

Park Strzelecki

Park Strzelecki
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku