Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
03/10/2018 - 08:25

Nowy Sącz: szykuje się masakra piłą mechaniczną w Parku Strzeleckim

Prawie CZERYSTA drzew zostanie wyciętych w ramach porządkowania zaniedbanego Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu. Czyszczenie drzewostanu musi być wykonane jeszcze przed rozpoczęciem rewitalizacji terenów parkowych. Władze miasta mają wszelkie niezbędne pozwolenia na planowaną wycinkę. Musi być ona przeprowadzana najdalej do lutego przyszłego roku i zakończona przed okresem lęgowym ptaków.

Kilka dni temu został ogłoszony długo wyczekiwany przetarg na odnowę zdewastowanego Parku Strzeleckiego. Pierwszym elementem rewitalizacji od lat zaniedbanego terenu będzie czyszczenie i pielęgnacja znajdującego się w parku drzewostanu. Część drzew musi zostać usunięta z uwagi na, jak to określają dendrolodzy, ich zły stan fitosanitarny. Mogą to być drzewa chore, porażone grzybami i pleśnią oraz bardzo kruche, które przy silniejszych wiatrach mogą stanowić zagrożenie dla osób przebywających w parku.

Inwestor, czyli Urząd Miasta Nowego Sącza jest w posiadaniu trzech decyzji w sprawie wycinki drzew, które pod koniec ubiegłego i w początkach tego roku wydał marszałek województwa małopolskiego, w którego imieniu działa Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

Czytaj też: Nareszcie! Kto odnowi i zmodernizuje Park Strzelecki? [ZDJĘCIA]

Pod koniec grudnia ubiegłego roku marszałek wydał dwie decyzje w sprawie wycinki. Łącznie zostanie wyciętych 404 drzew na terenie parku.

Pierwsza decyzja dotyczy usunięcia 119 drzew kolidujących z inwestycją.

- Są to drzewa, które rosną w miejscu planowanych inwestycji lub w miejscu planowanych dróg ewakuacyjnych i dojazdów dla straży pożarnej - tłumaczy Marek Kroczek, zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego Oddział w Starym Sączu. - Dla tych drzew, zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie wysokości opłat za usuniecie drzew i krzewów została naliczona opłata. Na razie została ona  odroczona na okres trzech lat, pod warunkiem zastąpienia wyciętych drzew innymi drzewami określonych gatunków i w ilości takiej, jaka została uwzględniona w decyzji.

Zgodnie z decyzją inwestor ma nakaz nasadzenia łącznie 404 drzew, których pnie na wysokości metra będą miały w obwodzie minimum 14 cm. Powinny być to gatunki rodzime takie jak: klon zwyczajny, klon jawor, jesion wyniosły, dąb bezszypułkowy, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, wiąz górski, wiąz szypułkowy.

Termin nasadzeń upływa 31 października 2020 roku. Dodatkowo inwestor ma także nakaz zamontowania 30 budek lęgowych dla ptaków oraz 10 budek dla nietoperzy.

Dodatkowo marszałek (druga decyzja) zezwolił również na wycinkę 285 drzew bez naliczenia opłat z uwagi na ich zły stan fitosanitarny.

Czytaj także: Nowy Sącz: Drzewo runęło na dziewczynkę bawiącą się na placu zabaw

- Warto zaznaczyć, że decyzje o wycince drzew w Parku Strzeleckim zostały wydane na podstawie wykonanego przez inwestora projektu zieleni (z zaznaczonymi drzewami do usunięcia oraz z lokalizacją miejsc nasadzeń) oraz wizji lokalnej przeprowadzonej przez pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz przedstawicieli inwestora - dodaje Marek Kroczek.

W lutym br. marszałek województwa małopolskiego wydał jeszcze jedną decyzję o osunięciu dodatkowo 11 drzew rosnących w pasie drogowym (5 z naliczeniem opłaty i 6 bez naliczenia opłaty). Inwestor został zobligowany do posadzenia 11 nowych drzew gatunków rodzimych. Marszałek nie zgodził się natomiast na usunięcie czterech drzew rosnących w pasie drogowym przy parku (trzech lip drobnolistnych oraz wiązu szypułkowego).

[email protected]. Fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu