Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 19 lipca. Imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego
przewiń w dół
13/10/2017 - 08:55

Nowy Sącz: siódme miejsce w rankingu najbardziej rakotwórczych miast Polski

Onet opublikował dane Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, która podsumowała zgony mieszkańców Unii Europejskiej na skutek zatrucia cząstkami stałymi. Raport oparto na danych z 2014 roku. W Polsce siódme miejsce w zestawieniu najbardziej „rakotwórczych miast” przypadło Nowemu Sączowi.

EAOŚ  analizowała statystyki nie tylko w ujęciu globalnym, ale również  w rozbiciu na poszczególne kraje członkowskie UE. Raport oparto na danych z 2014 roku.

Okazuje się, że w tym okresie najwięcej zgonów spowodowanych szkodliwymi pyłami odnotowano w  Bułgarii – 188 na 100 tysięcy mieszkańców. W Polsce, która uplasowała się w tym alarmującym zestawieniu na drugim miejscu, na równi z Węgrami - 120 osób na 100 tysięcy zgonów.

Pocieszające jest jedynie to, że w stosunku do roku 2013 liczba zgonów na skutek działania najdrobniejszych cząsteczek, czyli P 2,5 – spadła aż o 8 procent.

Przechodząc do skali mikro, czyli do sytuacji w poszczególnych miastach naszego kraju Nowy Sącz zajmuje w tym zestawieniu siódma lokatę. Jak to wygląda w szczegółach? Zobaczcie na mapie. 

Zobacz też: Maciej Walasek porusza się po Nowym Sączu już tylko w masce! Pójdziecie jego śladem?

Według pomiarów prowadzonych na zlecenie Urzędu Miasta w Nowym Sączu, wczoraj, gdy pogoda była naprawdę ładna i niewiele osób paliło w piecach, w dwóch miejscach ilość cząsteczek PM 10 i PM 2,5 przekraczał dopuszczalne normy.

Chodzi o odczyty z pyłomierzy zainstalowanych na budynku Katolickiej Szkoły Podstawowej przy ul. Św. Heleny i przy ul Wincentego Pola, gdzie urządzenia są na siedzibie Sądeckich Wodociągów.

ES [email protected] Fot.: screen onet.pl / archiwum sadeczanin.info

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu