Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
13/03/2017 - 09:10

Nowa ustawa zdrowotna: co z pacjentami bez ubezpieczenia?

O opiece zdrowotnej w świetle założeń nowej ustawy dyskutowano podczas VI seminarium „O zdrowiu Sądeczan”. Jednym z wątków, który podjęli prelegenci, było ubezpieczenie pacjentów. Co z osobami nieposiadającymi takowego ubezpieczenia?

W dyskusji o podstawowej opiece zdrowotnej wzięli udział: Marta Machał-Kawecka z Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, dr Tomasz Winkowski z Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie oraz reprezentanci Sądecczyzny – lek. med. Artur Puszko, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu  oraz lek. Barbara Jurkiewicz, kierownik NZOZ Remedium w Nowym Sączu.

Zobacz też: Opieka zdrowotna, walka o czyste powietrze, aktywny senior. VI seminarium „O zdrowiu Sądeczan”.

Obok wątków dotyczących POZ i sieci szpitali prelegenci mówili także o ubezpieczeniu pacjentów.

- Ustawa przewiduje, że w przychodniach powinniśmy przyjąć pacjentów nieposiadających ubezpieczenia. Tak nie powinno być. Nie można na równo traktować ludzi, którzy uczciwie pracują i odprowadzają składki od tych, którzy ich nie płacą – mówiła lek. Barbara Jurkiewicz.

Marta Machał-Kawecka tłumaczyła natomiast, że w świetle przygotowywanej ustawy tylko Polacy, którzy nie mają ubezpieczenia, ale mają do niego prawo (np. bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy), po podpisaniu stosownego oświadczenia będą mogli skorzystać z pomocy lekarskiej w przychodni.

- Kierunki proponowanych zmian, jak w każdej ustawie trzeba uszczegółowić – mówiła. – Podstawowym celem jest jednak podniesienie jakości usług. Pacjenci powinni na tym skorzystać.

Zobacz też: Pacjenci traktują SOR jako całodobową przychodnię lekarską?

(KB)

fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu