Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
15/05/2013 - 05:18

Nowa Komenda Miejska PSP w Nowym Sączu uroczyście otwarta

Nowy Sącz stał się wczoraj (14 maja) miejscem wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka. Święto połączone było z uroczystym otwarciem nowej strażnicy, w której mieści się Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej. Okazały budynek poświęcił biskup tarnowski ks. Andrzej Jeż w asyście krajowego i małopolskiego kapelana strażaków.
Do Nowego Sącza na wojewódzkie obchody Dnia Strażaka przyjechali z całej Małopolski ci, którzy wykonują ten zaszczytny, cieszący się ogromnym prestiżem społecznym zawód. To właśnie strażacy zawodowi i druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych spieszą innym z pomocą o każdej porze dnia i nocy, ratując ludzi oraz ich dobytek. Niejednokrotnie narażają przy tym własne życie. To służba trudna i niebezpieczna.
Wczoraj o ich poświęceniu mówiło wielu przybyłych na uroczystość zaproszonych gości na czele z generałem brygadierem Wiesławem Leśniakiewiczem, komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej i nadbrygadierem Andrzejem Mrozem, małopolskim komendantem wojewódzkim PSP. W uroczystości odbywającej się na placu przed nową strażnicą uczestniczyli parlamentarzyści, władze województwa małopolskiego na czele z wicewojewodą Andrzejem Haręźlakiem, wicemarszałkiem Wojciechem Kozakiem, prezydentem Nowego Sącza Ryszardem Nowakiem, wicestarostą powiatu nowosądeckiego Mieczysław Kiełbasą. Swoja obecnością wojewódzkie obchody dnia Strażaka zaszczyciło także duchowieństwo na czele z Jego Ekscelencją biskupem tarnowskim ks. Andrzejem Jeżem i krajowym oraz małopolskim kapelanem strażaków a także wielu innych gości.
Wojewódzkie święto strażackie, poprzedzone uroczystą mszą świętą w Bazylice św. Małgorzaty, miało w tym roku szczególną oprawę. Wybór Nowego Sącza na organizację tegorocznych obchodów Dnia Strażaka nie był przypadkowy. Zostały one bowiem połączone z uroczystym poświęceniem i otwarciem nowej strażnicy przy ul. Witosa. Sądeccy strażacy przenieśli się do nowego obiektu w grudniu ubiegłego roku. Nowy, 2013 rok przywitali już w nowoczesnej siedzibie. Dla sądeckich strażaków przeprowadzka z centrum miasta do nowego obiektu ma także historyczny wymiar. Przeprowadzili się oni do nowoczesnej komendy po 99 latach, odkąd „zadomowili się” w budynkach przy ul. Grybowskiej. Warto wspomnieć, ze parcelę w centrum miasta na potrzeby strażaków zakupiła w 1913 roku Rada Miasta Nowego Sącza.
Wczoraj nową strażnicę poświecił ks. biskup Andrzej Jeż w asyście krajowego kapelana strażaków ks. mł. bryg. Jana Krynickiego oraz kapelana małopolskich strażaków ks. mł. bryg. Władysława Kuliga. Potem przyszedł już czas na uroczyste przecięcie wstęgi. Za nożyczki chwycili: generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny PSP, Andrzej Mróz, komendant małopolski PSP, wicewojewoda Andrzej Haręźlak, wicemarszałek, Wojciech Kozak, prezydent Nowego Sącza, Ryszard Nowak, wicestarosta Mieczysław Kiełbasa a także Tomasz Ćwikowski, prezes PPHU Erbet z Nowego Sącza, firmy, która była głównym wykonawcą strażnicy i st. bryg. Janusz Basiaga, komendant miejski PSP w Nowym Sączu.
Nowa Komenda Miejska PSP w Nowym Sączu została wybudowana kosztem 22 mln złotych. Pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu państwa (z puli środków przeznaczonych na takie inwestycje z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Głównej PSP i województwa małopolskiego). Do tego przedsięwzięcia dołożyły się także finansowo samorządy Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Ponadto nieruchomość o powierzchni 1,15 ha, została nieodpłatnie udostępniona z zasobów miasta. Powiat dokupił również, a następnie nieodpłatnie przekazał strażakom dodatkową działkę, którą także wykorzystano przy budowie.
Podczas wczorajszej uroczystości padło wiele słów uznania pod adresem małopolskich strażaków. Dziękowano im za trudną i niebezpieczną służbę, ale słowa podzięki kierowano też do osób, samorządów i instytucji, które przyczyniły się do tego, że dzisiaj sądeccy strażacy mogą pracować naprawdę w komfortowych warunkach.
- Sądeccy strażacy z dużą satysfakcja przyjęli fakt, iż tegoroczne wojewódzkie obchody Dnia Strażaka odbywają się w Nowym Sączu – mówił podczas wczorajszego święta st. bryg. Janusz Basiaga, komendant miejski PSP w Nowym Sączu. – Dodatkowym powodem do radości jest to, że obchody te są połączone z oficjalnym przekazaniem do użytku obiektu nowej strażnicy. Ten dzień zapisze się szczególnie w historii sądeckiej Straży Pożarnej. Po wielu latach służby w bardzo trudnych warunkach otrzymujemy dziś nowoczesną i funkcjonalną strażnicę na miarę współczesnych czasów. Realizacja tej inwestycji nie byłaby możliwa bez życzliwego wsparcia wielu osób i pomocy wielu instytucji, zarówno szczebla centralnego, wojewódzkiego, jak również samorządów lokalnych. Pragnę za to serdecznie podziękować. Słowa te kieruję przede wszystkim do ministra spraw wewnętrznych, który przez cały okres trwania inwestycji otaczał ją życzliwym wsparciem oraz życzliwie podchodził do działań komendanta głównego PSP, by pozyskiwać dotacje na ten cel.
Komendant Basiaga podziękował też za okazywaną pomoc komendantowi głównemu PSP, wojewodzie małopolskiemu, który podjął decyzję o uwzględnieniu budowy strażnicy w planie inwestycyjnym województwa małopolskiego, małopolskiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP, który w drugim etapie budowy obiektu przejął prowadzenie inwestycji, doprowadzając ją do finału. Szef sądeckich strażaków podziękował także prezydentowi Nowego Sącza Ryszardowi Nowakowi i staroście nowosądeckiemu Janowi Golonce. To oni, w chwili, gdy rozstrzygały się losy tego przedsięwzięcia podjęli decyzję o dofinansowaniu zadania. Miasto przekazało na ten cel kwotę 2,5 mln złotych a powiat dofinansował to przedsięwzięcie kwotą 1,5 mln złotych.
Zadowolenia z tak nowoczesnego obiektu nie krył również komendant główny PSP generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz. Przyznał on, że wobec Ziemi Sądeckiej ma ogromny dług wdzięczności. Przypomniał, że będąc komendantem PSP w Nowym Targu bardzo często przyjeżdżał na Sądecczyznę, chociażby z tej racji, że tutaj pracowali jego przełożeni.
- Z wielką radością uczestniczę w tym doniosłym wydarzeniu. Cieszę się, że taki nowoczesny obiekt wybudowano w Nowym Sączu. Ta wspaniała strażnica jest wizytówką Państwowej Straży Pożarnej i krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Ten obiekt jest wielofunkcyjny. Nie jest on tylko siedzibą strażaków PSP, ale siedzibę znaleźli w nim także strażacy-ochotnicy. Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do budowy tego obiektu.
O trudnej i odpowiedzialnej służbie strażaków i o nowej sądeckiej strażnicy, która stała się już wizytówką Państwowej Straży Pożarnej w Małopolsce mówił nadbryg. Andrzej Mróz, małopolski komendant wojewódzki PSP.
- Strażnica jest piękna i funkcjonalna – podkreślił nadbryg. Mróz. – Nasza służba z każdym rokiem staje się coraz trudniejsza i odpowiedzialna. Dzisiaj strażacy nie tylko gaszą pożary. Stanowią one zaledwie 30 proc wszystkich zdarzeń, do których spieszą ratownicy. To także cała masa interwencji z zakresu ratownictwa technicznego, chemicznego, ekologicznego, wodnego, wysokościowego i medycznego. Tak szerokie spektrum zadań wymaga od nas ciągłego doskonalenia, nowoczesnego sprzętu i możliwości regeneracji sił w odpowiednich warunkach po przeprowadzonych akcjach. Możliwości takie sądeckim strażakom stwarza ten wspaniały obiekt. Inwestycje tę zrealizowano w latach 2005-2012.
Nowej siedziby sądeckim strażakom gratulowali także m.in. prezydent Nowego Sącza i wicestarosta powiatu nowosądeckiego. Z okazji Dnia Strażaka samorządowcy życzyli im wszelkiej pomyślności, zadowolenia ze służby i aby szczęśliwie wracali do domów z każdej akcji, w której biorą udział.
- Wasze oddanie dla tej służby w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie zawsze miało wielkie uznanie społeczne – zaznaczył prezydent Nowak. – Tak było, tak jest i wierzę, że tak będzie nadal.
Podczas wczorajszych wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka kilkudziesięciu ratowników z całej Małopolski otrzymało odznaczenia państwowe i resortowe, a także awanse na wyższe stopnie służbowe.
Z Sądecczyzny, Limanowszczyzny i powiatu gorlickiego w gronie odznaczonych i wyróżnionych znaleźli się następujący strażacy:

Złotą Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymał bryg. Aleksander Cycoń z Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu.
Srebrną Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymali: st. bryg. Dariusz Grygowicz, komendant powiatowy PSP w Gorlicach, mł. bryg. Rafał Janik z KM PSP w Nowym Sączu, bryg. Janusz Kurzeja, zastępca komendanta powiatowego PSP w Limanowej.
Medalem im. Józefa Tuliszkowskiego uhonorowano: druha Antoniego Piętkę, komendanta gminnego OSP w Starym Sączu.
Medalem im. Bolesława Chomicza uhonorowano druhów: Stanisława Gumulaka, prezesa OSP w Piwnicznej-Zdroju, Mariana Hronowskiego, prezesa OSP w Grybowie.
Złoty Znak Związku otrzymali: Kazimierz Witkowski, komendant gminny OSP w Podegrodziu, bryg. Paweł Motyka, zastępca komendanta miejskiego PSP w Nowym Sączu.
Złoty Medal za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymali: Wojciech Tada, dyrektor Sanatorium MSW w Krynicy-Zdroju, asp. sztab. Dariusz Mucha z KM PSP w Nowym Sączu.
Srebrny Medal za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymał: st. ogn. Piotr Miazga z KM PSP w Nowym Sączu.
Brązowy Medal za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymali: st. kpt. Adam Pióro z KM PSP w Nowym Sączu, kpt. Dominik Drozd z KM PSP w Nowym Sączu, mł. ogn. Dariusz Witkowski z KM PSP w Nowym Sączu.

Prawie 50 strażaków z Małopolski awansowało na wyższe stopnie służbowe.
Dyplomami komendanta głównego PSP wyróżnieni zostali m.in. st. kpt. Dariusz Surmacz z KP PSP Gorlice, mł. ogn. Zbigniew Jasiński z KP PSP Limanowa, asp. sztab. Marek Rams z KM PSP Nowy Sącz.

Podczas wczorajszej uroczystości osoby, które w szczególny sposób zasłużyły się dla budowy strażnicy uhonorowano upominkami.

(MIGA)
Fot. (JEC)







Dziękujemy za przesłanie błędu