Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 marca. Imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli
17/02/2018 - 14:25

Nie żyje znany artysta Władysław Frączek. Pogrzeb odbył się w Limanowej

W piątek w Limanowej zmarł Władysław Frączek. Znany malarz, artysta, pisarz, społecznik. To niepowetowana strata nie tylko dla Limanowej, ale i Sądecczyzny. Pogrzeb odbył się dziś o godzinie 14 w limanowskiej bazylice.


Urodził się 16 grudnia 1926 r. w Juraszowej w gminie Podegrodzie. W czasie okupacji był uczestnikiem ruchu oporu. Po wojnie pracował jako nauczyciel. Napisał kilka kronik spółdzielczych i strażackich, a także dzieła dramatyczne „Nie rzucim ziemi” i „Zemsta Michała”, które zostały wystawione na scenie i wyróżnione. Jest także autorem dwóch książek pisanych wierszem: „Co potomek wiedzieć powinien” oraz „Potomku zapamiętaj: polska ziemia to nasz kraj”. Przed śmiercią udało mu się ukończyć dwutomowe dzieło „Służyli Bogu, Ojczyźnie i rodzinie”, którego niestety nie udało się mu ostatecznie wydać.

Zobacz też Władysław Frączek. Kandydaci w plebiscycie SKT "Sądeczanin"

W swej młodości trochę rzeźbił i malował. Na emeryturze zajął się malarstwem olejnym. Wykonał blisko 300 większych i mniejszych obrazów na płótnie.Od 2006 roku był członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu, a od 2008 roku do listopada 2010 r. jego prezesem i założycielem dwóch nowych oddziałów w Limanowej i Mszanie Dolnej, które zrzeszają około60 twórców sztuk pięknych z bogatym dorobkiem. Od lutego 2011 r. był zastępcą prezesa Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich Okręg w Nowym Sączu. Po nagłej śmierci prezesa Stanisława Kołcza objął od dnia 1 września 2013 r. obowiązki prezesa, doprowadzając do końca dzieło budowy w Nowym Sączu Pomnika Batalionów Chłopskich.

Został odznaczony Krzyżem Polonia Restituta, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Złotą Odznaką Kombatancką i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Był bardzo zasłużonym człowiekiem, patriotą, propagatorem życia kulturalnego, religijnego. Bardzo przywiązany do tradycji, szacunku do ojczystej ziemi i wartości wyniesionych z domu rodzinnego. Żywił ogromną troskę o wpojenie młodemu pokoleniu patriotycznej tożsamości.

Zobacz też Władysław Frączek

Władysław Frączek wielokrotnie gościł w Fundacji Sądeckiej. Brał udział w licznych wystawach i imprezach organizowanych przez fundację. W 2016 roku był nominowanym do nagrody SKT „Sądeczanin” .

RG [email protected] Fot. Sądeczanin.info

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku