Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 12 grudnia. Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
przewiń w dół
Data Publikacji: 
10/10/2017 - 17:55

NFZ: Nikt nie może pacjenta odprawić z kwitkiem! Składajcie skargi!


Aleksandra Kwiecień, rzecznik małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia zapewnia, że nikt z pacjentów, którzy stracili kolejkę w poradni rehabilitacyjnej przy nowosądeckim szpitalu nie może zostać odprawiony z kwitkiem w innej placówce z kontraktem. Każdy taki przypadek świadczeniobiorcy powinni sygnalizować skargą. Tyle czy to pomoże?

- Placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent, ustala kolejność przyjęć uwzględniając daty rejestracji pacjenta w kolejce oczekujących w placówce, która utraciła umowę – kolejka oczekujących w odniesieniu do tego pacjenta nie biegnie od nowa w nowej placówce medycznej, a jej bieg jest kontynuacją wcześniejszego zapisu – powtarza zapewnienia dyrektora rzecznik NFZ w Krakowie.

Potem porusza temat najdrażliwszy – skąd i jak pacjenci mają otrzymać informacje: co dalej z ich zabiegami.

- MOW NFZ każdorazowo prosi placówkę, która kończy umowę z NFZ o listę pacjentów oczekujących na świadczenie. Następnie informuje pacjentów o zakończeniu realizacji świadczeń przez placówkę medyczną w ramach NFZ, (pisemnie, pocztą elektroniczną, telefonicznie) i o możliwości wpisania się na listę oczekujących u innego świadczeniodawcy (wraz z przesłaniem listy). Informacja jest publikowana również na stronie MOW NFZ – komentuje rzecznik.

I teraz rzecz najważniejsza dla pacjentów i Czytelników, którzy prosili nas o interwencję. Przedstawiciela Funduszu mocno podkreśla, że: - Zasady te wynikają z przepisów (art. 20 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych), o czym świadczeniodawcy mają obowiązek wiedzieć, więc odsyłanie przez nich pacjentów jest bezprawne.

Na zakończenie kilka praktycznych wskazówek dla zdezorientowanych pacjentów.

W przypadku odmowy udzielania świadczeń lub odmowy rejestracji pacjent powinien złożyć skargę w oddziale NFZ. Pacjenci, którzy mają wątpliwości dotyczące swoich prawa mogą się skontaktować telefonicznie z MOW NFZ: telefon dla pacjenta MOW NFZ: tel. 12 194 88, 12 29 88 386, delegatura w Nowym Sączu: tel. 18 44 22 739

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info 






Komentarze Facebook

Miesięcznik Sądeczanin sierpień 2017