Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
16/05/2018 - 19:20

Młodszy brat Dębu Wolności rośnie już na sądeckich plantach

Na sądeckich plantach posadzono dzisiaj Dąb 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Drzewo przekazane w marcu br. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę wysadzono na przygotowanym miejscu, nieopodal okazałego Dębu Wolności.

Był to dar dla społeczności I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Długosza z okazji jubileuszu 200-lecia utworzenia szkoły.  Władze miasta i szkoły czekały tylko na sprzyjające warunki pogodowe, aby można było posadzić drzewo.

Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda: Niech ten dąb rośnie na pamiątkę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości [ZDJĘCIA]

- To wyjątkowa chwila. Sto lat temu nasi przodkowie posadzili Dąb Wolności, a my dzisiaj mamy okazję posadzić Dąb Niepodległości – to młodszy brat Dębu Wolności – mówił Ryszard Nowak, prezydent miasta Nowego Sącza. - Mam nadzieję, że ta chwila przejdzie do historii miasta i historii I Liceum Ogólnokształcącego, że będziecie z tego dumni wy, jak i przyszłe pokolenia uczniów. Przekazujemy wam pod opiekę ten dąb i wierzę, że będziecie o niego dbać i troszczyć się. Proszę pamiętać, że to drzewo przekazane przez Prezydenta Andrzeja Dudę, jest także darem miasta Nowego Sącza i jego mieszkańców.
 

Prezydent miasta podkreślił, że dąb niepodległości jest hołdem dla tych wszystkich, którzy tworzyli wolną Polskę, ale również jest to symboliczny gest, by pamiętać o tym, że tą wolność trzeba pielęgnować, bo niepodległość niejednokrotnie jest trudna do utrzymania.

W swoim wystąpieniu dyrektor I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Długosza w Nowym Sączu Aleksander Rybski potwierdził słowa prezydenta Nowaka, że jest to dla społeczności szkolnej wyjątkowa chwila. 

- Po stu dwudziestu trzech latach niewoli, kiedy Polska odzyskała niepodległość, społeczność szkolna była tak zorganizowana, że dosłownie dzień po zakończeniu pierwszej wojny światowej, rozpoczęła się nauka w naszej szkole. Jest to chwila szczególna, bo obchodzimy dwieście lat szkoły, która wychowała kadry do tworzonego nowego państwa polskiego, a ten duch patriotyczny był zawsze wielki, co podczas spotkania z nami 2 marca prezydent Duda podkreślał.

Dąb Niepodległości symbolicznie zasadzili: prezydent miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak, dyrektor I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Długosza w Nowym Sączu Aleksander Rybski oraz uczniowie I LO: przewodnicząca samorządu szkolnego Julia Wańczyk, zastępca przewodniczącej Dawid Kubas i przedstawiciel harcerskiej drużyn Czarna Jedynka Radosław Janik.
 

Podczas uroczystości wystąpił Młodzieżowy Chór Scherzo I Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespół Regionalny Sądeczoki z Pałacu Młodzieży, wykonując pieśni patriotyczne.

Opr. IM, Fot. i źródło: UM w Nowym Sączu.

Dąb 100-lecia Niepodległości rośnie na plantach

Dąb 100-lecia Niepodległości rośnie na plantach
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu