Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 czerwca. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
przewiń w dół
13/07/2017 - 04:00

Maturzyści w Nowym Sączu lepiej znają angielski niż polski

W Nowym Sączu rosną nam obywatele świata. Wskazują na to wyniki tegorocznych matur. Absolwenci szkół średnich lepiej poradzili sobie z egzaminem z języka angielskiego niż polskiego. Jak to możliwe?

Prymusem tegorocznych matur w Nowym Sączu jest Akademickie Liceum Ogólnokształcące im. Króla Bolesława Chrobrego. Dlaczego maturzyści lepiej napisali egzamin z języka angielskiego niż polskiego? - pytamy dyrektora szkoły Bogusława Kołcza

- Nie powinniśmy porównywać tych testów ze sobą. Przede wszystkim są układane przez zupełnie inne komisje.  Poza tym istnieją różnice w programie nauczania. Egzamin z języka polskiego jest bardzo trudny nawet dla zdolniejszych uczniów.

Kołcz tłumaczy, że w kierowanej przez niego szkole do nauki angielskiego przywiązuje się dużą wagę. Na zajęcia zapraszani są różni goście, biegle władający językiem, poza tym organizowane są wycieczki za granicę.  

- Dzięki temu młodzież ma okazję osłuchać się z akcentem i wykorzystać swoje umiejętności w praktyce – tłumaczy dyrektor. 

W kwestii różnic w wynikach matur z języka angielskiego i polskiego zasięgnęliśmy opinii u dr Marii Krystyny Szmigel wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

Jaki jest powód gorszych wyników z języka polskiego? – pytamy panią wicedyrektor.

- Myślę, że osoby, którym egzamin z języka polskiego nie poszedł najlepiej, po prostu przecenili swoje możliwości. Widocznie uznali, że skoro potrafią pisać po polsku to są w stanie napisać na każdy możliwy temat i rozwinąć każdą wymaganą w zadaniu formę wypowiedzi.  Egzaminowani najczęściej z powodu braku wiedzy nie potrafią właściwie odczytać tekstów literackich, odczytać ironii czy znaczenia czytanych tekstów a pisanie analizy porównawczej wielu z nich zastępuje ich streszczaniem.
Jeżeli wypowiedź pisemna nie odpowiada formie to praca na poziomie rozszerzonym nie jest oceniana w innych aspektach np. kompozycji, poprawności ortograficznej
i interpunkcyjnej.  Język polski wydaje się zdającym łatwiejszą opcją do wyboru przedmiotu niż przygotowanie się do egzaminu z innego egzaminu.  

Zdaniem pani wicedyrektor  coraz częściej uczniowie wybierają na poziomie rozszerzonym przedmioty, które zdawali na poziomie podstawowym, uważając że łatwiej im będzie je zdać niż przygotować się z innych przedmiotów np. biologii, chemii, geografii, historii czy wiedzy o społeczeństwie.  Nie dotyczy to oczywiście uczniów, którzy świadomie muszą rywalizować między sobą o miejsca na studiach.

Dlaczego wyniki z języka angielskiego są tak wysokie?

- Młodzież coraz dłużej się uczy tego języka. Poza tym dostępne są informatory w których publikowane są przykładowe zadania, filmy ilustrujące przebieg egzaminu, dostępne są arkusze egzaminacyjne z lat ubiegłych i  kryteria stanowiące zakres spełnienia wymagań, dzięki czemu zarówno uczniowie jak i nauczyciele mają większą wiedzę na temat sprawdzania ich umiejętności. – odpowiada dr Szmigel. Znacznie częściej niż kiedyś nauczyciele korzystają z podstawy programowej, która wyraźnie ogranicza zakres treści egzaminacyjnej z każdego przedmiotu.  

Co na temat wyników egzaminów maturalnych sądzą sami uczniowie? Dlaczego język polski przegrał z angielskim?

 - Nie  uczymy się regularnie polskiego i nie czytamy lektur. Wiem z doświadczenia, że ciężko jest się do tego zmusić, ale to jest podstawa – mówi uczennica sądeckiego ogólnika.

- W dobie internetu posługujemy się w dużej mierze uniwersalnym językiem angielskim. Jesteśmy nim otoczeni: filmy, seriale, książki i piosenki... Dużo stron z ciekawymi informacjami możemy czytać tylko po angielsku, więc coraz więcej ludzi się go uczy. – tłumaczy Julia uczennica I LO.

Zdaniem młodzieży warto się uczyć języka angielskiego, nie tylko dlatego, żeby móc swobodnie poruszać się za granica. To także konieczność w wielu miejscach pracy.  Poza tym, dla wielu uczniów zajęcia z języków obcych są znacznie ciekawsze niż czytanie polskiej literatury i wielotomowych lektur.   

Weronika Bogucka. Fot. archiwum sądeczanin.info 

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu