Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
27/02/2017 - 13:15

Machina ruszyła: Chełmiec oficjalnie złożył wniosek o prawa miejskie. Co dalej?

W piątek 24 lutego gmina Chełmiec oficjalnie złożyła w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wniosek o przyznanie statutu miasta. – Urzędnicy twierdzą, że dokumenty są w komplecie i jak na razie żadnych przeciwwskazań nie ma – spekuluje na temat powodzenia przedsięwzięcia Bernard Stawiarski.

- Na ostatniej sesji gmina podjęła ostatnią z niezbędnych uchwał o przyznaniu upoważnienia do złożenia wniosku przewodniczącemu rady gminy, czyli Józefowi Zygmuntowi – opowiada o kulisach zbierania dokumentacji wójt. – Gdyby tego upoważnienia zabrakło wniosek mógłby zostać uznany za niekompletny – zastrzega samorządowiec.

Wcześniej rajcy i urzędnicy chełmieccy byli przekonaniu, że do złożenia wniosku wystarczy zgoda rady. Okazało się jednak inaczej. – Ale dzięki temu, że byliśmy w stałym kontakcie z urzędnikami i skompletowaliśmy dokumenty z wyprzedzeniem mogliśmy je na spokojnie uzupełnić. Z pierwszych informacji, jakie uzyskaliśmy od urzędników ministerialnych wynika, że wszystko jest w najlepszym porządku i mamy spore szanse powodzenia. No chyba, że zadziałają jakieś względy polityczne – zaznacza Stawiarski.

Co dalej?

Zobacz też: Z Chełmca nie opłaca się emigrować. A jak jest z Twoją gminą? Są wyniki rankingu

By wieś została miastem, musi się również zgodzić wojewoda. By dostać status miasta wnioskująca miejscowość musi też spełnić kilka istotnych warunków: przestrzenno - urbanistycznych, historyczno - administracyjnych, funkcjonalno - demograficznych i politycznych.

Kilka najważniejszych z nich? Cała miejscowość musi być zgazyfikowana, zwodociągowana i skanalizowana, posiadać m.in. sieć ciepłowniczą, oczyszczalnię oraz prowadzić selektywną zbiórkę odpadów. Jednocześnie miejscowość musi posiadać wystarczającą ilość instytucji pełniących ponadlokalne, jak to określa ustawa - miastotwórcze funkcje i pełnić funkcję siedziby gminy.

Większość, bo aż dwie trzecie mieszkańców musi być zatrudniona poza rolnictwem. Ważna jest też ich liczba. Powinna być nie niższa niż 2 tysiące, ale przykład pobliskiego Zakliczyna, któremu przyznano status miasta w 2006 roku dowodzi, że akurat ten punkt strona ministerialna patrzy mniej rygorystycznie. Niezbędne jest też poparcie przeważającej liczby mieszkańców projektowanego miasta oraz otaczającej je gminy we wstępnych konsultacjach.

Zobacz też: Józef Zygmunt: Chełmiec miastem. To duży krok w rozwoju gminy

Sięgając do historii. W 2015 roku status miasta przyznano dwóm miejscowościom (Chocz, Stopnica), w których poparcie mieszkańców dla przekształcenia wynosiła kolejno ok. 67 i 98 procent. W 2016 status miasta otrzymały cztery miejscowości: Jaraczewo, Lubycza Królewska, Siedliszcze i Urzędów przy poparciu społecznym w wysokości: 77,62 procent, 68,44 procent, 91,30 procent i 43,08 procent. W latach 2015/2016 strona ministerialna nie odrzuciła ani jednego wniosku o nadanie statusu miasta.

Od 1 stycznia 2017 statusem miast legitymują się cztery kolejne miejscowości: Morawica (świętokrzyskie), Mielno (zachodniopomorskie), Opatówka (wielkopolskie) i Rejowiec (lubelskie).

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu