Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 marca. Imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli
22/02/2018 - 07:25

Limanowski szpital się rozbuduje. Będzie nowy oddział geriatryczny

Szpital im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej będzie się rozbudowywał. W ciągu dwóch lat powiększy się o Centrum Leczenia Chorób Osób w Podeszłym Wieku.

Według planów nowy oddział geriatryczny ma być gotowy w 2020 roku, a pierwszych pacjentów przyjąć w 2021 roku. Docelowo specjalistyczna opiekę medyczną znajdzie tam 54 chorych.  

Zobacz także: Zobacz jak limanowski szpital radzi sobie z rezydentami

Dyrektor limanowskiego szpitala Marcin Radzięta nie kryje zadowolenia, że projekt utworzenia oddziału geriatrycznego, który został złożony do Regionalnego Programu Operacyjnego (Infrastruktura w służbie zdrowia) znalazł się wśród zwycięskich wniosków i otrzymał dofinansowanie. Jest to kwota 7,2 mln złotych. Ta dobra wiadomość nadeszła z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

- Ogromnie cieszymy się, ze otrzymaliśmy dofinansowanie w takiej kwocie, o która zabiegaliśmy – mówi dyrektor Marcin Radzięta. – Nasz szpital przeszedł pomyślnie przez trzy etapy konkursu. Do uzyskanego dofinansowania dołożymy jeszcze 2,5 mln złotych własnych środków. Jest to nasz własny do tej inwestycji. Łączny koszt budowy oddziału geriatrycznego to prawie dziesięć milionów złotych. W tej kwocie znajdują się oczywiście pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu i wyposażenia oddziału.

Plan rozbudowy szpitala, łącznie z wszelkimi pozwoleniami jest już przygotowany. Dyrektor Radzięta chce, by budowa Centrum Leczenia Chorób Osób w Podeszłym Wieku rozpoczęła się w czwartym kwartale br.

Oddział geriatryczny posiadający 54 łóżka będzie się mieścił w tej części szpitala, w której znajduje się blok operacyjny. Nad istniejącym blokiem zostaną nadbudowane dwie kondygnacje. W nowej części znajdować się będą pomieszczenia oddziału geriatrii oraz poradni geriatrycznej, która ma zostać utworzona. W ramach projektu planowane jest też stworzenie sali gimnastycznej i sali fizykoterapeutycznej kinezyterapii.

Sale oddziału geriatrycznego będą nowoczesne, maksymalnie trzyosobowe, oczywiście z łazienkami. To już standard.

- Wszystko to ma służyć pacjentom w starszym wieku – dodaje szef limanowskiego szpitala. – W powiecie limanowskim brakowało takiego oddziału.

Będzie on sporym udogodnieniem dla osób starszych. Obecnie, bowiem, opieka nad pacjentami powyżej 65 roku życia sprawowana jest głównie na oddziale chorób wewnętrznych, który dysponuje 80 łóżkami. Oddział ten nie jest w pełni dostosowany do potrzeb osób starszych, co wiąże się z wieloma utrudnieniami. Pacjenci w starszym wieku trafiają również na oddział paliatywny liczący 18 łóżek.

Dyrektor Radzięta obawia się trochę, czy prawie dziesięć milionów złotych, jakie szpital posiada na tę inwestycję wystarczy na zrealizowanie zadania.

- Nie ma co ukrywać – dodaje Radzięta. – Robocizna, jeśli chodzi o prace budowlane, od momentu, gdy przygotowywaliśmy projekt budowy oddziału, niestety poszła, przynajmniej o 20 proc. w górę. Dwa lata temu, gdy pojawił się pomysł budowy takiego centrum, ceny były zdecydowanie niższe. Będziemy robić wszystko, co możliwe, by zmieścić się w tej kwocie.

Stworzenie nowego specjalistycznego centrum, w którym będą leczone osoby starsze przyczyni się również do wzrostu zatrudnienia w limanowskim szpitalu.

Jak zapewnia szef limanowskiego szpitala, już teraz część kadry medycznej pracującej w tej placówce  przygotowuje się do pracy w nowym oddziale

- Część pielęgniarek szkoli się już w tym kierunku – dodaje Radzięta. - Jeden lekarz internista zacznie już niebawem dwuletnią specjalizacje z geriatrii. Lekarzy geriatrów jest jak na lekarstwo. Jest to, bowiem bardzo wąska specjalizacja.

[email protected], Fot. arch Sadeczanin.info, arch. szpitala w Limanowej.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku