Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 grudnia. Imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii
11/11/2017 - 15:05

Nowy Sącz obchodził 11 Listopada: pieśni i kwiaty na grobach legionistów

Harcerską grą miejską "Melduję Niepodległość" rozpoczęły się w sobotę nowosądeckie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Harcerze Hufca ZHP w tegoroczne, miejskie obchody 99 rocznicy 11 listopada wnieśli chyba najwięcej energii.

Obchody 11 listopada Nowy Sącz
Gra miejska "Melduję Niepodległość" rozpoczęła się o 9. Godzinę póżniej rozpoczęły się uroczystości na cmentarzu przy ul. Rejtana, gdzie wiązanki klatów przed Pomnikiem Legionistów założyli przedstawiciele miasta z wiceprezydentem Wojciechem Piechem i przewodniczącą Rady Miejskiej Bożeną Jawor.

Hołd tym, którzy wywalczyli wolną Polskę po stuleciu zaborów złożyli również parlamentarzyści, radni, i reprezentanci wielu organizacji, w tym kombatanckich oraz szefowie służb mundurowych. Uroczystościom towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.

Obchody 11 listopada Nowy Sącz

Niezawodna orkiestra wzięła również udział w mszy za Ojczyznę, jaka odbyła się w kościele św. Kazimierza i odprowadziła jej uczestników w pochodzie na Planty, gdzie o godz. 12.30 komendą "melduję Niepodległość" rozpoczęło się spiewanie pieśni patriotycznych.

Obchody 11 listopada Nowy Sącz

Przed Dębem Wolności zgromadziło się ponad 200 osób. Uczucie jakie towarzyszy takim chwilom jest nie do opisania, w niejednym oku zakręciła się łza. Uczestnicy spotkania, ze śpiewnikami w dłoniach, wydatnie przy tym wspomagani przez wokalistów Miejskiego Ośrodka Kultury, rozpoczęli od "Roty", pieśni towarzyszącej pokoleniom Polaków, która omal nie stała się hymnem państwowym.

- Hej, strzelcy wraz, nad nami orzeł biały
A przeciw nam śmiertelny stoi wróg
Wnet z naszych strzelb piorunne zagrzmią strzały
A lotem kul kieruje zbawca Bóg (...)

Pięknie wybrzmiał również "Marsz Polonia" - utwór, którego tytułowi zawdzięczamy łatwość, z jaką od tamtej pory możemy określać Polaków rozsianych po całym świecie a nie tracących związków emocjonalnych z Ojczyzną.Nieczęsto słyszanym utworem jest "Marsz strzelców". Pamiętacie? Posłuchajcie:

Obchody 11 listopada w Nowym Sączu nie mogły się obyć bez Wojtusia z Rytra

Harcerze sądeckiego hufca ZHP na Planty szli przez miasto, wspólnie niosąc długą, biało-czerwoną flagę. Zabrali ze sobą również figurę Józefa Piłsudskiego. Efektywnie połączyli tradycję z nowocześnością, ustawiajac postać Naczelnika na "deskorolce". W tracycyjny sposób - konno, w towarzystwie ułanów - wjechał za to marszałek Piłsudski na rynek Miasteczka Galicyjskiego, gdzie od przedpołudnia odbywał się piknik patriotyczny. Do Miasteczka wybrały się setki sądeczan mimo zmiennej pogody - dotkliwego chłodu i grubych pokładów chmur nieustannie grożących deszczem.

Aury nie wystraszyli się również harcerze, którzy na Plantach na parę godzin urządzili kawiarenkę, częstując uczestników uroczystości ciatkami i gorącą herbatą. Druhowie przypominali też o zbiórce pieniędzy na wymagający pilnego remontu Dom Harcerza. Doprowadzenie go do znośnego stanu wycenione zostało na 120 tys. zł. A takich pieniędzy nie mają.

Swą służbę 11 listopada strażacy ze wszystkich jednostek Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęli od uroczystego wciągnięcia na maszt flagi państwowej. (kt) Fot. TK

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Jarosław Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu mówi o swych zamierzeniach. Będą drony i ekopatrole


Dziękujemy za przesłanie błędu