Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
23/06/2018 - 02:10

Krynica. W turystyce trzeba stawiać na regionalizm!

W krynickiej Pijalni Głównej Fundacja Sądecka i ekonomiści PWSZ w Nowym Sączu uroczyście podsumowali wyniki Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za 2017 rok. Tegorocznej gali towarzyszyło również Forum pod nazwą Salon Przemysłu Turystycznego z udziałem ekspertów z ministerstwa sportu i turystyki, urzędu marszałkowskiego oraz przedsiębiorców. O czym rozmawiali?

- "Polska jest krajem bezpiecznym, to przyciąga do nas turystów.  Już w ubiegłym roku przyjechało ponad 18, 5 mln osób.   Tak, że od dwóch trzech lat ta liczba wzrosła o 2 -  3 mln więcej.  Nie mówię już o Małopolsce czy  Krakowie, który odwiedza 12 mln turystów rocznie. Chcemy,  żeby polska turystyka rozwijała się równomiernie. Aby nie były kreowane jedynie te produkty, które już są wykreowane". – mówiła  Olga Piekarzewska,  główna specjalistka w Wydziale Planowania i Upowszechniania Turystyki  w Departamencie Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki.

- "Potencjał macie Państwo  przeogromny, tu są najpiękniejsze miejsca: jeziora, góry. Prelegentka wspomniała o projekcje "Polska – zobacz więcej.  Weekend za pół ceny", realizowany  dwa razy w roku, poza sezonem.  Jesienią odbędzie już  piata edycja.  Do akcji włączyła się branża hotelowa, gastronomia, muzea, koleje państwowe.  -  "Warto uczestniczyć w projekcie, który przynosi wiele korzyści. Turyści masowo z  tej propozycji korzystają”. - podkreśliła Olga Piekarzewska.

Prelegentka mówiła również o tym,  aby stawiać na regionalizm,  gdyż turysta poszukuje inności.  Aby nie było tak, że chata góralska od gór – do morza.   Są przecież różne  regiony i  różne chaty:  kurpiowska czy łowicka, które  powinny istnieć obok siebie.  Każdy zakątek  naszego kraju  charakteryzuje się czymś innym, odrębnym.  Oprócz agroturystyki i  turystyki  uzdrowiskowej istnieje też turystyka biznesowa,  religijna. O tym też należy pamiętać!

Dyskutowano też  na  temat rozwoju  turystyki w Małopolsce,  najchętniej odwiedzanym województwie w kraju.   W 2008 roku  region nasz odwiedziło  8 mln osób,  w tym nieco ponad 1 mln stanowili obcokrajowcy. W ubiegłym roku było to już 16 mln turystów, ponad 3  mln - spoza Polski.  

Na Forum zastanawiano się  nad wskaźnikami: atrakcyjności środowiskowej,  kulturowej, biznesowo-hotelowej, które sprawiają, że dany region jest chętnie odwiedzany. Podkreślano ważną rolę  wydatków z budżetu gmin na  ich promocję.

Próbowano szukać również  odpowiedzi na pytania czy i w jakim stopniu wpływ na rozwój turystyki mają unijne fundusze? Czy turystyka pielgrzymkowo-religijna to fenomen, a lotnisko w krakowskich Balicach jest oknem na świat?  Co do tego ostatniego obiektu,  to  powołując się na statystyki udowodniono, że liczba obsłużonych podróżnych  na przestrzeni 15 lat wzrasta. W 2003 roku było to 593 tyś osób, zaś  w ubiegłym – 6 mln i tendencja jest rosnąca.

Nie zabrakło  lokalnych akcentów związanych z produktami turystycznymi w subregionie sądeckim, takimi jak między innymi krynickie uzdrowisko czy  Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu.

Organizatorem Forum Salon Przemysłu Turystycznego  była Fundacja Festiwal Biegów.

(MaK) fot. aut.

Krynica. W turystyce trzeba stawiać na regionalizm!




W krynickiej Pijalni Głównej uroczyście podsumowano (22 czerwca) wyniki Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za 2017 rok. Tegorocznej gali towarzyszyło Forum pod nazwą Salon Przemysłu Turystycznego z udziałem ekspertów z ministerstwa sportu i turystyki, urzędu marszałkowskiego oraz przedsiębiorców.






Dziękujemy za przesłanie błędu