Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
09/06/2017 - 13:05

Krupa kontra Mularczyk. Sporu o kompetencje na linii Podłęże Piekiełko ciąg dalszy

Z jednej strony Kontrakt Terytorialny Województwa Małopolskiego, z drugiej, Krajowy Program Kolejowy i zawarte w nich sprzeczności. Tak wygląda ulokowanie budowy linii Podłęże Piekiełko w dwóch strategicznych dla inwestycji dokumentach. W tej sprawie nastąpiła wymiana oficjalnej korespondencji między marszałkiem Jackiem Krupą i posłem Arkadiuszem Mularczykiem. Po publikacji na ten temat na łamach Sądeczanina do odpowiedzi poczuł się wywołany urząd marszałkowski

Przypomnijmy, że sprawa rozbieżności w ważnych dla inwestycji strategicznych dokumentach wyszła na jaw podczas posiedzenia sejmowej podkomisji, zajmującej się transportem kolejowym zwołanej na wniosek sądeckiego posła PiS Arkadiusza Mularczyka. 

Przeczytaj też Podłęże-Piekiełko. Każdy sobie rzepkę skrobie? Rozbieżności w dokumentach

Zdaniem parlamentarzysty, który w tej sprawie skierował do marszałka województwa oficjalne pismo, to wojewódzki samorząd powinien dokonać zmian w dokumencie i już teraz rozpocząć konsultacje z urzędnikami ministerstwa infrastruktury, w jakim zakresie program terytorialny powinien być zmodyfikowany.

Marszałek odpowiada, że właśnie zakończony został proces zmiany kontraktów terytorialnych, a strona rządowa miała okazję zgłosić postulat aktualizacji warunków realizacji przedsięwzięć, za które jest odpowiedzialna, czego jednak nie uczyniła.

Po publikacji na ten temat na łamach Sądeczanina zatytułowanej „To nie my, to oni. Poseł Mularczyk kontra marszałek Krupa z linią Podłęże-Piekiełko w tle” do odpowiedzi poczuł się wywołany urząd marszałkowski. Marta Przybyło z biura prasowego marszałka w tej sprawie przesłała do naszej redakcji wyjaśnienie, w którym zapewnia o gotowości wojewódzkiego samorządu do podjęcia współpracy przy realizacji przedsięwzięcia.

- Władze województwa w pełni zdają sobie sprawę z tego, że projekt ten ma kluczowe znaczenie dla rozwoju regionu - pisze rzeczniczka urzędu i podkreśla, że Kontrakt Terytorialny jest umową pomiędzy samorządem a rządem i dotyczy realizacji najważniejszych dla regionu inwestycji.

- To wzajemne zobowiązanie określa również zasady realizacji tych inwestycji oraz sposób ich koordynacji. Za realizację części inwestycji uzgodnionych w kontrakcie odpowiada strona rządowa, a części samorząd. Wspomniany projekt przypisano w kontrakcie właściwości strony rządowej - czytamy w przesłanym przez urząd marszałkowski piśmie.

Jak dodaje rzeczniczka zarząd województwa małopolskiego nie był na bieżąco informowany o szczegółach prac dotyczących realizacji przedsięwzięcia. Tymczasem poseł Mularczyk w piśmie skierowanym do marszałka stawia pytanie dotyczące partycypacji wojewódzkiego samorządu w kosztach inwestycji pomocniczych, takich między innymi jak drogi dojazdowe czy parkingi.

Jednak - jak pisze Marta Przybyło - zarząd zapewnia, że podejmie rozmowy na ten temat zaraz po tym, jak zakończą się prace koncepcyjne związane z przygotowaniem realizacji projektu, w szczególności, gdy zostanie ustalony jego zakres, koszty oraz dokładne harmonogramy. 

 - Na obecnym etapie, kiedy nie są znane szczegóły dotyczące chociażby przebiegu trasy, ciężko jest precyzyjnie określić dokładny zakres, rodzaj oraz koszty inwestycji pomocniczych, a co za tym idzie, podejmować rozmowy i wiążące ustalenia dotyczące tej kwestii.

Istotny jest również fakt - pisze Przybyło, że zakończony w kwietniu proces renegocjacji Kontraktów Terytorialnych nie oznacza braku możliwości ponownego przystąpienia do rozmów na ten temat. Rząd przygotowuje obecnie zmiany w ustawie o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020 oraz w niektórych innych ustawach.

Rzeczniczka dodaje, że planowany jest między innymi szereg zmian dotyczących funkcjonowania Kontraktu Terytorialnego, w tym uproszczenia po stronie rządowej procedury zmiany tego dokumentu.

- Wejście w życie tej ustawy może  stanowić jedną z okazji do aktualizacji czy zmiany w kontrakcie również w zakresie interesującym pana Posła Arkadiusza Mularczyka.

Wszystkie te informacje zaznacza Marta Przybyło zostały zawarte w skierowanej do posła Arkadiusza Mularczyka, odpowiedzi marszałka Jacka Krupy.

Agnieszka Michalik, fot. A.M







Dziękujemy za przesłanie błędu