Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
16/10/2018 - 13:00

Kradną bankowe hasła w Nowym Sączu. Oszuści znowu zastawili sidła w sieci

Nie zna granic kreatywność oszustów, którzy chcą wyłudzić pieniądze, zdobyć dane zapisane w pamięci komputera, w tym hasła do konta bankowego i do portali społecznościowych. Zawsze znajdą sposób na przekręt. Ostatnio hakerzy z upodobaniem podszywają sie pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przypuścili też atak na mieszkańców Sądecczyzny.

W sądeckim ZUS, podobnie jak w placówce w całej Polsce rozdzwoniły się telefony. Ludzie pytali o dziwne e-maile. W temacie wiadomości widnieje fraza „Zaległe Składki”.

- Księgowa z Krynicy, która prowadzi biuro rachunkowe, mówiła, że otrzymała fakturę z której wynikało, że ma do zapłacenia zaległe ZUS-owskie składki - mówi Anna Mieczkowska z sądeckiego oddziału  zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Ostrzegamy, aby nie odpowiadać na podejrzane maile, które rzekomo pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać załączników.

Czytaj też Emerytura nie z tej ziemi. Cud w sądeckim ZUS? 

Do wiadomości załączony jest plik z fakturą. Jego otwarcie grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików, czy przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej, czy mediów społecznościowych.

Niektórzy adresaci podejrzanej przesyłki wykazali się wzmożona czujnością.  Ich wątpliwości wzbudził nieprawidłowy adres mailowy ZUS, który był w stopce maila. Stopka, poza prawidłowym adresem centrali ZUS, zawierała adres skrzynki mailowej oparty o domenę rządową tj. „gov.pl”, tymczasem tak strona www.zus.pl, jak i adresy mailowe pracowników ZUS nie funkcjonują w oparciu o domenę rządową.

Czytaj też Byli zdrowi, udawali chorych. Na ile "przekręcili" sądecki ZUS na lewym L-4?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu.

[email protected] fot. Jm

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku