Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
11/07/2018 - 08:00

Koszmar. Mrożone warzywa mogą zawierać śmiertelnie groźną bakterię!

Ta bardzo groźna bakteria do połowy czerwca doprowadziła do śmierci przynajmniej dziewięciu osób w Europie. Może występować w mrożonych warzywach. Ostrzeżenie w tej sprawie wydał Główny Inspektorat Sanitarny.

Do zatrucia bakterią o nazwie Listeria monocytogenes doszło jak na razie w Austrii, Danii, Szwecji, Finlandii i w Wielkiej Brytanii. Do połowy czerwca odnotowano 47 takich przypadków. Dziewięć z nich okazało się śmiertelnych - podaje Europejska Agencja Standardów Żywności.

Czytaj też Strach pić to, co leje się z kranu. Porażające wyniki badań Sądeckich Wodociągów

Żaden z przypadków zatrucia nie wystąpił w Polsce, Jednak Główny Inspektorat Sanitarnywydał w tej sprawie ostrzeżenie.

"Większość mrożonych warzyw, w tym kukurydzę słodką, należy ugotować przed spożyciem. Dotyczy to również sytuacji, gdy mrożone warzywa są dodawane do sałatek, produktów typu smoothie czy dipów. Należy zawsze przygotowywać żywność zgodnie z instrukcją zawartą na etykiecie produktu" - czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Czytaj też Były rakotwórcze ciastka, teraz mleko dla dzieci z salmonellą. Sprawdź numer serii

Nie bez powodu przedstawiciele GIS wspominają w komunikacie kukurydzę. Początkowo zdiagnozowano, że bakterię powodującą listeriozę zawiera właśnie tylko mrożona kukurydza. Nie wyklucza się jednak, że pojawia się ona też w innych mrożonkach.

Te same bakterie Listeria monocytogenes zostały wykryte w mrożonych warzywach jednej z węgierskich firm w 2016, 2017 i 2018 roku. Śledztwo w tej sprawie trwa.

[email protected] fot. pixaby

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku