Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 czerwca. Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli
przewiń w dół
11/08/2017 - 12:15

Komunikacja pod napięciem. Kraków ma elektryczne autobusy. Kiedy będą w Nowym Sączu

Są nowoczesne, ciche i co najważniejsze – ekologiczne. Kraków ma dwadzieścia nowych elektrycznych autobusów. Stolica Małopolski jest pierwszym miastem w Polsce, które uruchomiło regularną linię komunikacji miejskiej „na prąd”.

Najpierw w Krakowie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji przetestowało sześć elektrycznych autobusów, teraz w taborze znalazło się kolejnych dwadzieścia.

- Obecnie Kraków posiada największą liczbę autobusów napędzanych energią elektryczną w Polsce - mówi marszałek małopolskie Jacek Krupa. -  Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które uruchomiło regularną linię obsługiwaną autobusami elektrycznymi. To w Krakowie powstała także pierwsza w Polsce stacja do ładowania autobusów przez pantograf. A dzisiaj jako pierwsze miasto w Polsce prezentujemy autobus elektryczny przegubowy – dodaje Krupa.

Czytaj też Koleje Małopolskie przewiozły 10 mln pasażerów. Co z frekwencją na Sądecczyźnie?

Autobusy mają tę zaletę, że są ciche i ekologiczne,  do tego niskopodłogowe. W srodku full wypas. Jest  klimatyzacja, automat biletowy, w którym za bilet będzie można zapłacić zarówno monetami, jak i kartą płatnicą do tego , monitoring oraz nowoczesny system dynamicznej informacji pasażerskiej.

Na pokładzie każdego z autobusów zamontowane zostały po cztery porty/ładowarki USB, dzięki którym będzie można uzupełnić baterie smartfonów lub tabletów.

Nowe Solaris Urbino 12 electric dla krakowskiego MPK są wyposażone w centralny silnik trakcyjny o mocy 160 kW i baterie typu Solaris High Energy o pojemności 160 kWh. Z kolei przegubowe Urbino 18 electric napędzane są silnikiem trakcyjnym o mocy 240 kW, a energia elektryczna do jego napędzania gromadzona jest w bateriach typu Solaris High Energy o pojemności 200 kWh. Baterie autobusów mogą być ładowane na dwa sposoby: przez zamontowany na dachu pantograf lub podczas przebywania na terenie zajezdni przez złącze typu plug-in.

Czytaj też Wiceprezydent Piech już to klepnął. W Nowym Sączu będą elektryczne autobusy

Przypomnijmy, że do elektrycznych autobusów przymierza się też Nowy Sącz. Wiceprezydent Wojciech Piech podpisał w ministerstwie rozwoju i finansów specjalne porozumienie w sprawie rozwoju elektromobilności. Pojazdy mają jeżdzić po mieście od przyszłego roku. Będą czerpać prąd ze specjalnej stacji elektrycznego doładowania, która pojawi się w mieście.

(ami) fot. UMWM

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu