Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 22 września. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza
07/10/2017 - 21:05

Kogut spełnił obietnicę. Wmurował tablicę upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

Prezydent Lech Kaczyński, który siedem lat temu zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem został upamiętniony tablicą wmurowaną na frontonie kamienicy w Nowym Sączu przy ulicy Pijarskiej, gdzie jako poseł Porozumienia Centrum przez trzy lata miał swoje biuro.

Uroczystość wmurowania tablicy poprzedziło nabożeństwo w bazylice św. Małgorzaty, odprawione przez ks. Jerzego Jurkiewicza, z udziałem mieszkańców Nowego Sącza, parlamentarzystów i samorządowców.

Czytaj też Marta Kaczyńska przyjedzie do Nowego Sącza. Skąd ta nagła wizyta?

Potem w asyście reprezentacyjnej orkiestry Karpackiego Oddziału Straży Granicznej  wszyscy przemaszerowali na ulicę Pijarską, gdzie na odnowionym z tej okazji frontonie budynku została odsłonięta tablica. To właśnie w siedzibie „Solidarności” Lech Kaczyński miał swoje biuro parlamentarne jako poseł Porozumienia Centrum z Sądecczyzny w latach 1999-2002.

- W tym czasie byłem prezydentem Nowego Sącza i często miałem okazję spotykać się z Lechem Kaczyńskim w tym budynku, jak i w Ratuszu - wspominał podczas uroczystości wiceprezydent Jerzy Gwiżdż.- Najbardziej zapamiętałem to, że w ramach swoich interwencji poselskich nigdy nie zwracał się do władz miasta w sprawach politycznych. Interwencje zawsze dotyczyły dobra jakiegoś obywatela i opieki samorządu nad obywatelem.

Tablicę upamiętniającą śp. prezydenta Lecha Kaćzyńskiego  jak również remont elewacji budynku przy Pijarskiej ufundował senator Stanisław Kogut. To właśnie jemu w specjalnym liście dziękował Jarosław Kaczyński.

- Ta tablica będzie przypominała o służbie Lecha Kaczyńskiego dla Ziemi Nowosądeckiej. To był ważny okres w życiu mojego śp. brata, który zawsze wspominał ten czas z wielkim sentymentem - napisał prezes PiS.

- To był człowiek niezwykle mi bliski i wielkiego serca - mówił senator Kogut.- Cieszę się nie tylko z upamiętniającej go tablicy, ale także z izby pamięci, gdzie będzie przychodzić młodzież. W role przewodnika wcieli się legenda Solidarności Andrzej Szkaradek, który był inicjatorem powierzenia mandatu poselskiego na Sądecczyźnie właśnie profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu.

Salę pamięci Lecha Kaczyńskiego urządzono w jednym z pomieszczeń biura parlamentarnego senatora Koguta. Zgromadzono w niej zdjęcia z wizyt byłego prezydenta Polski w Nowym Sączu, jego książki. Są też filmy dokumentalne o jego życiu. Andrzej Szkaradek, legenda sądeckiej Solidarności zadeklarował, że będzie przybliżał zainteresowanym w Izbie Pamięci najnowszą historię Polski z przełomu lat 80 i 90.(ami) fot.A.M

Odsłonięto tablicę upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Na fasadzie kamienicy przy ulicy Pijarskiej w Nowym Sączu odsłonięto tablicę upamiętniającą śp. Lecha Kaczyńskiego. Prezydent Polski na początku lat 90 został wybrany posłem z okręgu sądeckiego i przez trzy lata w budynku spotykał się z mieszkańcami Sądecczyzny.
Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu