Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 lutego. Imieniny: Anety, Lehca, Leona
08/03/2017 - 23:05

Kobiety protestowały pod ratuszem w asyście policji i Młodzieży Wszechpolskiej

W Nowym Sączu, podobnie jak w wielu miastach Polski i Europy, odbyła się dziś feministyczna manifestacja. Pod ratusz przyszło około 150 osób, aby manifestować nie tylko przeciwko dyskryminacji kobiet na całym świecie, ale przede wszystkim przeciwko rządom PiS. Pojawiały się również antykościelne hasła. Manifę próbowała zakłócić Młodzież Wszechpolska – była burzliwa wymiana zdań, przepychanki i interwencja policji.

Dominowały czarne stroje, „smutne” makijaże i transparenty z hasłami: „To nasza sprawa, nie macie prawa”, „Kobity nie gęsi”, „No woman no kraj”, „Jeszcze Polka nie zginęła”...

– Jesteśmy tu po to, aby walczyć o prawo do autonomicznych decyzji, posługę kościelną, a nie działalność kościelną, równość wobec prawa świeckiego, ochronę ofiar przemocy, szacunek w miejscu pracy, zaprzestanie seksistowskich praktyk, rzetelną edukację, równość seksualną, prawo do antykoncepcji, również antykoncepcji awaryjnej, godziwego traktowania rodzących kobiet, lekarzy, a nie misjonarzy oraz respektowania przez rząd praw nadanych konstytucją. Stoimy tu dzisiaj jako wkurzone i dzielne Polki, które biorą odpowiedzialność za siebie, kobiety świata, za te najbardziej pokrzywdzone, niemające w ogóle  prawa głosu – zaznaczyła na wstępie manifestacji Barbara Żytkowicz, liderka strajku kobiet.

Czytaj: Kobiety w Małopolsce lepiej wykształcone od mężczyzn, ale częściej bez pracy

Protest próbowała zagłuszyć Młodzież Wszechpolska, która rozwinęła kilkumetrowy transparent z napisem „Zapraszamy za dwa dni 10.03 Dzień Chłopa – równouprawnienie”, zasłaniający m.in. przemawiającą Żytkowicz. Liderka manify zaproponowała im mikrofon, ale nikt z Wszechpolaków nie odważył się na publiczne wystąpienie. Po półgodziny doszło do przepychanki między członkami sądeckiego KOD, a kontrmanifestantami, których policja przesunęła na bok i nie dopuściła już do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu.

W trakcie protestu Nowoczesna i członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego zbierali podpisy pod referendum w sprawie nowej ustawy oświatowej, likwidującej gimnazja.

[email protected], fot. JB

Manifa na sądeckim rynku, fot. Janusz Bobrek

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2018