Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 lutego. Imieniny: Anety, Lehca, Leona
15/05/2018 - 18:45

Kiedyś cieszył oko, zachwycał rozwiązaniami. Minęło 60 lat

Dziewiąty dzień rozbiórki starego mostu heleńskiego za nami. Na Helenie codziennie słychać odgłosy pracujących maszyn wyburzających metr po metrze sześćdziesięcioletnią przeprawę. W jej miejsce, już za kilka miesięcy, stanie nowoczesny, czteropasmowy most z szerokimi przejściami dla pieszych, a także ścieżkami dla rowerzystów.

Wyburzanie starego mostu heleńskiego stało się dla wielu mieszkańców mieszkających po obu stronach Dunajca sporą atrakcją. Codziennie przychodzą i przyjeżdżają na rowerach w rejon mostu. Większość uwiecznia ten historyczny dla miasta moment aparatami komórkowymi.

Sześćdziesiąt lat temu, czyli w 1958 roku, kiedy wyburzany teraz most cieszył oko mieszkańców, nikomu jeszcze nie śniło się o telefonach komórkowych i o tym, że można takim małym aparatem, mieszczącym się w dłoni, nie tylko robić zdjęcia, ale także kręcić krótkie filmiki.

Wtedy, w 1958 roku, królowały aparaty fotograficzne, a zdjęcia uwieczniane były na celuloidowej kliszy. Zdjęcia robili profesjonalni fotografowie, albo pasjonaci fotografii - amatorzy.

Część sądeczan, gdyby poszperała solidnie w domowych archiwach, z pewnością odnalazłaby takie fotograficzne unikaty. Jeśli posiadacie Państwo stare zdjęcia mostu heleńskiego to uprzejmie prosimy o ich przesłanie w formie elektronicznej do redakcji Sądeczanina.info (z podaniem autora zdjęcia, ć) na adres [email protected]

[email protected],

Fot. i video IM., Archiwalne zdjęcie udostępnił nam sądecki oddział Archiwum Narodowego w Nowym Sączu. Zdjęcie przedstawia wtedy nowy, obecnie wyburzany most heleński w 1958 roku. Fotografię zrobili uczniowie I LO w Nowym Sączu.   

Dziewiąty dzień rozbiórki mostu

Dziesiąty dzień rozbiórki mostu
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2018