Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
17/12/2018 - 15:05

Kiedy rodzi się niepełnosprawne dziecko, najpierw jest szok, potem walka...

Nieważne, chłopiec czy dziewczynka, ważne żeby było zdrowe, to słowa, które zazwyczaj można usłyszeć od kobiet w ciąży. Bywa, że los pisze inne scenariusze. Na świat przychodzi niepełnosprawne dziecko. Często rodzice czują się wtedy bezradni i nie wiedzą, gdzie szukać wsparcia. Nie wiedzą, jak trafić do tych, którzy mogą im zaoferować realną pomoc.

Lekarze, nauczyciele, pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznej czy  pomocy społecznej, to najczęściej oni są tymi, do których trafiają potrzebujący pomocy rodzice niepełnosprawnych dzieci. Co zrobić, żeby ta pomoc była jak najszybsza, na jakie konkretne wsparcie mogą liczyć chore maluchy? Te kwestie były dyskutowane podczas konferencji z udziałem specjalistów, zorganizowanej w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowym Sączu.

Kiedy na świat ma przyjść dziecko, nikt nie zakłada, że urodzi się chore. Bywa, że los pisze inne scenariusze i rodzice muszą się zmierzyć z wychowywaniem wcześniaków  zagrożonych różnego rodzaju chorobami i nieprawidłowościami w rozwoju, dzieci z chorobą  Downa czy porażeniem mózgowym. Nie zawsze potrafią się z tym pogodzić. 

czytaj też To wstrząsające. Maleńka Hania walczy o życie, a NFZ liczy limity na operacje 

- Bywa, że długo nie potrafią zaakceptować tego, że ich dziecko jest niepełnosprawne i nigdy nie będzie zdrowe - mówi uczestnicząca w konferencji, Katarzyna Malik-Ziętek dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej w Nowym Sączu. Za wszelką cenę szukają specjalistów, którzy mogliby dziecko uleczyć. Bywa, że są to terapie, nieprzynoszące oczekiwanego  efektu,  a mimo to rodzice żyją w złudnej nadziei, że chore od urodzenia dziecko da się tak wystymulować, że będzie całkowicie sprawne. Czasem trzeba wielu miesięcy, a nawet kilku lat, żeby wreszcie dotarła do nich ta bolesna prawda.

Jak dodaje Katarzyna Malik-Ziętek, akceptacja niepełnosprawności jest procesem. Dlatego tak bardzo ważne jest by  szukać realnej pomocy i wsparcia, w specjalistycznych placówkach, takich jak poradnia psychologiczno-pedagogiczna, czy ośrodek szkolno-wychowawczy. Wówczas można ruszyć do przodu z bardziej realnymi oczekiwaniami wobec niepełnosprawnego dziecka i jego rozwoju.

Na jaką realną pomoc mogą liczyć rodzice i ich chore dzieci?

- To przede wszystkim wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, które polega na rehabilitacji  dzieci nie tylko niepełnosprawnych intelektualnie , ale przede wszystkim  niepełnosprawnych ruchowo,  z wadami rozwojowymi - wyjaśnia Grzegorz Rams, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Sączu. - Taką pomoc dzieciom z terenu powiatu nowosądeckiego oferuje nasza placówka.

Jak dodaje Rams, w promieniu stu kilometrów nie ma drugiego takiego ośrodka, który miałby tylu specjalistów. To między innymi logopedzi, neurologopedzi i fizjoterapeuci.  Co ważne jesteśmy przygotowani do prowadzenia zajęć z dziećmi, zaraz po ich urodzeniu. Nasze doświadczenie dowodzi, że wcześnie rozpoczęte działania dają dobre efekty.

Sądecki ośrodek realizuje też rządowy program "Za życiem".

- Jeżeli lekarz czy też sami rodzice dostrzegą jakieś trudności w rozwoju dziecka, wystarczy zaświadczenie od lekarza, który stwierdzi niepełnosprawność, albo po prostu  zagrożenie niepełnosprawnością i można prosto przyjść do naszego ośrodka. Rodzice otrzymają wsparcie w postaci konkretnej terapii ukierunkowanej na potrzeby dziecka - mówi nauczyciel placówki Marek Stanek, który zaznacza jednak, że realizowany przez ośrodek rządowy program obejmuje swoim zasięgiem tylko dzieci z terenu miasta.

Bezpłatne specjalistyczne zajęcia dla dzieci i ich rodzin obejmują pomoc psychologa, logopedy, pedagoga i fizjoterapeuty, także dodatkowo sensoplastykę, dogoterapię i rehabilitacje w wodzie. Program realizowany jest od roku i potrwa pięć lat.

****

Rządowy program „Za życiem" to także pomoc finansowa. Rodzice niepełnosprawnego lub poważnie chorego noworodka mogą nie tylko dostać 4 tys. złotych, ale też liczyć na wsparcie w trakcie ciąży i porodu, poradnictwo koordynowane przez asystenta rodziny czy opiekę paliatywną i hospicyjną. Wniosek o wypłatę pieniędzy należy złożyć w urzędzie miasta bądź gminy albo w ośrodku pomocy społecznej zgodnymi z miejscem zamieszkania.

[email protected] fot. pixaby, Jm







Dziękujemy za przesłanie błędu