Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
przewiń w dół
16/02/2017 - 18:10

Kiedy pierwszy dzień wiosny 2017? Pogoda podpowiada, że wiosna 2017 tuż tuż

Kiedy zacznie się wiosna 2017? Od kilku dni znacznie się ociepliło i już wyczekujemy pierwszego dnia astronomicznej i kalendarzowej wiosny. Czy jednak pora roku jest aż tak blisko jak mogłoby się wydawać? Kiedy przypada początek kalendarzowej, a kiedy astronomicznej wiosny?

Pierwszy dzień wiosny to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w całym roku. Pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypada na 20 marca. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny zaś wypada 21 marca. Skąd ta różnica?

Data pierwszego dnia astronomicznej wiosny jest określona na podstawie równonocy wiosennej - występuje kiedy dzień i noc mają dokładnie taki sam czas trwania - po 12 godzin. Od tego momentu dzień jest coraz dłuższy.

W 2012 roku równonoc wystąpiła po raz pierwszy 20 marca, jednocześnie zmieniając datę astronomicznej wiosny w Polsce. Meteorolodzy zapowiadają ponadto, że od 2043 lub 2044  roku wiosna będzie rozpoczynać się już  19 marca.

Na szczęście kalendarzowa data pierwszego dnia wiosny nie zmieni się i zawsze przypadać będzie na 21 marca. I właśnie tego dnia symbolicznie topimy w rzece lub palimy słomianą kukłę zwaną Marzanną.  Zwyczaj ten nie odszedł w zapomnienie, chociaż znacznie zmienił swoją formę. Marzanny  już się nie topi ani nie pali.

- Nasza szkoła bierze udział w konkursach, w których wykonuje się Marzanny z odpowiednich, tradycyjnych dla naszego regionu materiałów. W tworzeniu ich uczestniczą czasami całe rodziny. Jednak kukły podobnej do człowieka nie palimy, po prostu nie praktykuje się tego - opowiada nauczycielka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego  w Ptaszkowej.

Starszym data rozpoczęcia wiosny kojarzy się również z Dniem Wagarowicza. Ci którzy chcą uszanować tradycję, 21 marca, zamiast do szkoły, idą do parku lub kina.

Zarówno na astronomiczną jak i na kalendarzową wiosnę trzeba jeszcze trochę poczekać, chociaż zapewne, kiedy nadejdzie, będziemy już wyczekiwać pierwszego dnia lata...

Monika Janusz

Fot. KB

Wiosna tuż tuż